Ana Sayfa Ekonomi Bitcoin’de deprem devam ediyor

Bitcoin’de deprem devam ediyor

69
0

Yatırımcılarının boğa sezonuna girdiğini iddia ettiği dönemde Geçen hafta 88 milyon dolar sermaye girişi olduğu halde düşüş devam ediyor…

Güne 47 bin dolar ile başlayan Bitcoin, yaklaşık 5 haftadır sürekli değer kaybediyor.Dün yüzde 8’e yakın düşüşle 45 bin 700 dolara kadar gerileyen Bitcoin’in yaşadığı dalgalanmalar altcoinlerdeki sert satışları da tetikliyor. En büyük ikinci kripto varlık olan Ethereum 3 bin 700 dolar civarında işlem görüyor.

PARA GİRİŞİ GEÇEN HAFTA DA DEVAM ETTİ

Diğer yandan CoinShares’in Dijital Varlık Fon Akışları raporuna göre, geçen hafta kripto varlıklara 88 milyon dolar sermaye girişi oldu.

Bitcoin, 51 milyon dolar ile en fazla sermaye girişi olan kriptopara olurken, ay başından bu yana 88,2 milyon dolar, yıl başından bu yana 6,45 milyar dolar Bitcoin’e yöneldi. Ethereum’dan bu hata 17,2 milyon dolar çıkış gerçekleşirken Solana 18,8 milyon dolar, Tron 17 milyon dolar ve çok varlıklı yatırım ürünleri 15 milyon dolar yatırım aldılar.

Kripto varlıklara ay başından bu yana 144 milyon dolar ve yıl başından bu yana 9,5 milyar dolar sermaye girişi yaşandı.

KRİPTO VARLIK UYARISI

İngiltere Merkez Bankası Başkanı Andrew Bailey ise bankalar ve diğer finansal kuruluşları regülatörler yeni kurallar ortaya koyana kadar aşırı oynaklık gösteren kripto varlıklara konusunda “özellikle ihtiyatlı” olunması konusunda uyardı.

BoE’nin Finansal Politika Komitesi toplantısının ardından konuşan Başkan Bailey, kripto varlıklara ilişkin getirilecek yeni kuralların inovasyonun ve rekabetin desteklenmesi ihtiyacı ile risk yönetimi arasında dengeyi sağlayacağını vurguladı. Bailey, “Finansal Politika Komitesi, finansal kuruluşların bir rejim, düzenleme ortaya konana kadar kripto varlıklara karşı özellikle dikkatli, ihtiyatlı bir yaklaşım belirlemeleri gerekli. Kripto varlıklar bugün bir finansal istikrar riski değiller, ancak böyle bir duruma gelebilmek için her şeye sahipler” diye konuştu.

Finasal Politika Komitesi tarafından yapımlan açıklamada da kripto piyasasının hızlı şekilde büyümeye devam ettiği, 2020 yılı başından bu yana 10 kat büyüyerek küresel finansal varlıkların yüzde 1’ine ulaştığına dikkat çekti.

BİTCOİN BOĞA SEZONU NEDİR?

Yatırımcılar için mevcut piyasadaki koşullar ve süreçler çeşitli ifadeler ile dile getirilir. Özellikle boğa piyasası ve ayı piyasası da en bilinen piyasa adlandırmalarındandır. Yatırım piyasalarında boğa piyasası önemli bir yere sahiptir.

Boğa piyasasında alış baskısı olduğu ve alış hacminin satıcı hacminden çok daha fazla olduğu ifade edilir. Özellikle para piyasalarında yukarı yönlü hareketlerin olduğu zamanlar boğa sezonu olarak ifade edilir. Örneğin kripto paralardaki yukarı yönlü hareketler uzun süreli devam ettiği takdirde boğa sezonu terimi kullanılmaktadır. Günümüzde kripto paralarda ortaya çıkan yükseliş boğa sezonunu tanımlar.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.