Ana Sayfa Dünya ABD’nin Kentucky eyaletindeki hortumda ölü sayısı 74’e yükseldi

ABD’nin Kentucky eyaletindeki hortumda ölü sayısı 74’e yükseldi

52
0

Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) Kentucky eyaletinde cuma günü meydana gelen hortum nedeniyle can kaybının 74’e ulaştığı açıklandı. Eyalet valisi can kaybı ve hasara dair gerçek tabloyu görmenin haftalar alabileceğini belirtti.

Her 10 dakikada ‘acı, şok ve azim arasında gidip gelen duygular yaşadığını’ ifade eden Kentucky Valisi Andy Beshear’in ölümü teyit edilen 74 kişiyle ilgili bilgi verirken zorlandığı gözlendi. Ölenlerin en küçüğünün beş aylık bebek, en yaşlısının ise 86 yaşındaki bir kişi olduğu bildirildi.

Ölü sayısının artmasından endişe edilen mum fabrikasından ise iyi haber geldi. Bugüne kadar hortum yüzünden yıkılan fabrika binasının altına kalan sekiz kişinin yaşamını yitirdiği fabrikadaki arama-kurtarma çalışmalarını sona erdiği kaydedildi. Fabrikada hortum anında 102 işçi çalışıyordu.

Öte yandan diğer bölgelerde arama-kurtarma faaliyetleri devam ediyor. 109 kişinin daha kayıp olduğunu bildiren vali can ve mal kaybına dair son durumu anlamak için haftalar gerekebileceğinin altını çizdi.

Hortumların sıklıkla yaşandığı sonbahar ayları bitip kışa girerken beklenmedik bir şekilde meydana gelen afet nedeniyle 28 bin ev ve işyerinde elektriklerin hala kesik olduğu, bin kadar evin yıkıldığı ya da zarar gördüğü ve binlerce kişinin evsiz kalarak geçici süreyle başka kişilerin yanına sığındığı bildiriliyor.

İklim değişikliğinin etkisiyle giderek daha çok şiddetlenen kış hortumu sonucu Mayfield kentinin yerle bir olduğu, birçok başka kentin de büyük zarar gördüğü belirtiliyor.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.