Ana Sayfa Dünya 2021’in en iyi 10 filmi belli oldu

2021’in en iyi 10 filmi belli oldu

63
0

Bağımsız, kâr amacı gütmeyen film kurumu Amerikan Film Enstitüsü 2021’in en iyi film ve dizilerini belirledi. 2022’ye yaklaşırken geçtiğimiz yılın en iyileri de belli olmaya başladı. Amerikan Film Enstitüsü tarafından seçilen ve geçtiğimiz yıla hem kültürel hem de sanatsal anlamda iz bırakan filmler ve diziler belli oldu.

Dune, Batı Yakası’nın Hikâyesi ve King Richard gibi eleştirmenlerden tam not alan filmler Amerikan Film Enstitüsü’nün de odağındaydı. Listenin tamamı ise şu şekilde:

CODA
Don’t Look up
DUNE
King Richard
Licorice Pizza
Kabus Sokağı (Nightmare Alley)
The Power of the Dog
tick, tick… BOOM!
The Tragedy of Macbeth
Batı Yakası’nın Hikâyesi (West Side Story)

Don’t Look Up ve The Tragedy of Macbeth gibi listede yer alan filmlerden bazıları, birkaç hafta sonra yayın hizmetlerinde yer almadan önce sınırlı da olsa sinema gösterimlerinin olması planlanıyor. West Side Story, Nightmare Alley ve Licorice Pizza gibi filmler ise sinemalara özel olacak.

ÖZEL ÖDÜLLER VE JÜRİ

Amerikan Film Enstitüsü (AFI), ayrıca Kenneth Branagh’ın filmi Belfast’ı, Hwang Dong-hyuk’un hit Netflix dizisi Squid Game’i ve Hulu belgeseli Summer of Soul’u 2021 AFI Özel Ödülü’nün sahipleri olarak belirledi.

Enstitü bir basın açıklamasında, bu yılki jürinin Minari yönetmeni Lee Isaac Chung, senarist Liz Hannah, aktris Anjelica Huston ve Glory yönetmeni Ed Zwick gibi isimlerden oluştuğunu açıkladı.

Amerikan Film Enstitüsü, 1998’de tüm zamanların en iyi 100 Amerikan filminin ilk listesini yayınladığı zaman birçok kişinin dikkatini çekmişti. Bunu takip eden yıllarda, farklı film türlerini ve temalarını kapsayan bir dizi liste daha açıkladı. 2007’de, ilk “100 Years…100 Movies” (100 yıla 100 film) listesinin 10. yıldönümü güncellemesini yaptı ve o zamandan beri de bu yıllık en iyiler listeleri daha çok bir gelenek haline geldi.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.