Ana Sayfa Ekonomi Pfizer-BioNTech “Omicron varyantı”na karşı etkili olacak aşının hazır olacağı tarihi açıkladı

Pfizer-BioNTech “Omicron varyantı”na karşı etkili olacak aşının hazır olacağı tarihi açıkladı

61
0

Covid-19 aşı üreticisi Amerikan Pfizer ve Alman BioNTech Omicron varyantına karşı geliştirdikleri yeni aşının gelecek martta hazır olacağını açıkladı.

İki şirket ayrıca hali hazırda kullanılan Covid-19 aşısının üç doz yapılması durumunda yeni varyantı etkisiz hale getireceği, bununla birlikte iki doz aşının varyantı durdurmak için “büyük olasılıkla” yetersiz olacağını kaydetti.

İki şirketin yaptığı ortak açıklamada, “Omicron varyantı için özel bir aşı geliştirmeye devam edeceğiz. Umuyoruz ki aşı mart ayından itibaren kullanılabilecek” denildi.

İki doz aşının yeni varyantın neden olacağı hastalığın ağır geçirilmesini önleyeceği ifade edilen açıklamada, “Elde edilen ilk verilere göre koruma üçüncü doz ile çok daha güçlü hale geliyor” denildi.

Dünya Sağlık Örgütü tarafından çok hızlı bulaşan hastalıklar kategorisine alınan Omicron varyantı, kasım ayı sonunda ilk olarak Güney Afrika Cumhuriyeti’nde tespit edilmiş, ardından da birçok ülkede varyantın izine rastlanmıştı.

Omicron, özellikle Delta varyantının neden olduğu salgının 5. dalgasından ağır etkilenmeye başlayan Avrupa’da büyük bir endişe ve panik yaratmıştı.

Dünya Sağlık Örgütü ise son yaptığı açıklamada, ilk bulgulara göre Omicron varyantının selefinden daha tehlikeli olmadığını belirtmiş, yine de kesin bir sonuç için derinlemesine araştırmaların yapılması gerekliliğinin altını çizmişti.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.