Ana Sayfa Dünya Papa, “tuhaf” ilişkisi ortaya çıkan Paris piskoposunun istifasını kabul etti

Papa, “tuhaf” ilişkisi ortaya çıkan Paris piskoposunun istifasını kabul etti

70
0

Katoliklerin ruhani lideri ve Vatikan Devlet Başkanı Papa Francis, bir kadınla “tuhaf” ilişkisini kabul eden Paris piskoposu Michel Aupetit’in (70) istifasını onayladı. Fransa Piskoposlar Konferansı’ndan (CEF) yapılan açıklamada, Papa Francis’in Aupetit’in istifasını kabul ettiği bildirildi.

Açıklamada, Papa Francis’in bu göreve geçici olarak Georges Pontier’i getirdiği aktarıldı. Aupetit, istifasının kabul edilmesinin ardından yaptığı açıklamada, “(Olay nedeniyle) Maruz kaldığım saldırılar beni elbette sarstı. Üzdüğüm kişilerden özür diliyorum.” dedi.

Fransız basınında 22 Kasım’da çıkan haberlerde, Aupetit’in 2012’de bir kadınla ilişki yaşadığı belirtilmişti. Bunun üzerine Aupetit, 26 Kasım’da Papa’ya istifa mektubunu sunmuştu. Aupetit, 26 Kasım’da yaptığı açıklamada, bir kadınla “tuhaf” ilişki yaşadığını kabul etmiş ancak bu kadınla cinsel ilişkide bulunduğuna yönelik iddiaları reddetmişti.

Fransız Katolik Kilisesi tarafından geçen aylarda yayımlanan bir raporda, son 70 yılda yaklaşık 3 bin rahibin cinsel istismarda bulunduğu bildirilmişti. Papa Francis, geçen yıl onlarca erkek çocuğa cinsel tacizde bulunduğu suçlaması yöneltilen Fransız Roma Katolik Kardinal Cardinal Philippe Barbarin’ın istifasını kabul etmişti.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.