Ana Sayfa Dünya DSÖ’den Omicron ile mücadelede sevindiren haber

DSÖ’den Omicron ile mücadelede sevindiren haber

79
0

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), Pasifik bölgesinde bazı ülkelerce getirilen sınır kapatma önlemlerinin, koronavirüsün Omicron varyantı ile mücadelede zaman kazandırabileceğini ancak delta varyantı ile mücadelede alınan önlemlerin ve kazanılan deneyimin bu virüsle mücadelenin de temeli olarak kalması gerektiğini bildirdi.

DSÖ Batı Pasifik Bölge Direktörü Dr. Takeshi Kasai, Filipinlerin başkenti Manila’da düzenlediği basın toplantısında, Omicron varyantının endişe verici olarak tanımlandığını belirtti.

Kasai, “Sınır kontrolü virüsün ülkeye girişini geciktirebilir ve zaman kazandırabilir. Ancak her ülke ve topluluk yeni vaka artışlarına hazırlanmalı. Ancak olumlu haber şu ki, Omicron hakkında sahip olduğumuz bilgilerin hiçbiri, bu virüsle mücadelede yönümüzü farklı tarafa çevirmememiz gerektiği gerçeği.” dedi.

Ayrıca Kasai, yeni varyantın daha bulaşıcı olabileceği nedeniyle daha fazla test ve gözlemin şart olduğunu aktardı.

DSÖ Bölgesel Acil Durum Direktörü Dr. Babatunde Olowokure de, Batı Pasifik bölgesinde Avustralya, Hong Kong, Japonya ve Güney Kore’de Omicron varyantı vakalarının görüldüğünü aktararak sayıların artmasının muhtemel olduğunu söyledi.

Hindistan, Singapur ve Malezya’da da son 24 saatte ilk Omicron vakaları bildirildiğini dile getiren Olowokure, Delta varyantında kazanılan tecrübenin, Omicron ile mücadelede rehber olacağını ifade etti.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.