Ana Sayfa Dünya Rusya: 50’den fazla NATO uçağı sınırlarımızın yakınında uçuyor

Rusya: 50’den fazla NATO uçağı sınırlarımızın yakınında uçuyor

62
0

Rusya ve Ukrayna arasında yaşanan gerilimin tırmandığı bu günlerde Rusya Dışişleri Bakanlığı’ndan çarpıcı bir açıklama geldi.

Rusya Dışişleri Bakanlığı, haftalık 50’den fazla NATO uçağının Rusya sınırları yakınında uçuş yaptığını söyledi. Açıklamada, Rus ordusunun, her hafta ülke sınırlarına yakın düzinelerce NATO keşif uçağı ve insansız hava aracının uçuşunu izlediği vurgulanıyor.

RIA Novosti’nin bildirdiğine göre, Dışişleri Bakanlığı, “NATO, sınırlarımızın hemen yakınındaki bölgelere savaş gemileri ve uçaklar göndererek, Rusya’yı tepki vermeye zorlayarak kasten gücümüzü test ediyor” ifadelerini kullanıyor.

Açıklamada Moskova’nın bu tür provokasyonlara karşı aldığı tüm önlemlerin yeterli ve ölçülü olduğunu belirtiliyor.

Kasım ayının başlarında, Rusya Savunma Bakanlığı defalarca Karadeniz’deki Rus sınırlarına yakın NATO ülkelerinin hava keşiflerinin yoğunluğunun arttığını duyurmuştu.

Bölgede özellikle ABD Donanması P-8A Poseidon devriye uçağı, ABD Hava Kuvvetlerine ait U-2S stratejik keşif uçağı ve Fransız C-160G Gabriel keşif uçağı tespit edilmişti.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin de ABD’nin Karadeniz’deki eylemleriyle ilgili endişelerini dile getirmişti.

Pentagon sözcüsü John Kirby, ABD’nin uygun gördüğü şekilde uluslararası hava ve deniz sahasında uçmaya, yelken açmaya ve faaliyet göstermeye devam edeceğini söyledi.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.