Ana Sayfa Ekonomi MÜSİAD Başkanı’ndan ekonomik kriz itirafı: İşten çıkarmalar başlayacak

MÜSİAD Başkanı’ndan ekonomik kriz itirafı: İşten çıkarmalar başlayacak

74
0

Patron örgütü MÜSİAD’ın genel başkanı Mahmut Asmalı özellikle iç piyasada ihtiyaç duyulan ham madde ve benzeri ürünlerin ihraç edilmemesi gerektiğini belirterek “Üretecek bir ham maddeniz yoksa fabrikaların üretim çarklarının yavaşlaması işçi çıkarmaları bile gündeme getirebilir” dedi.

AKP’nin düşük faiz, yüksek kur politikasına destek veren MÜSİAD Başkanı dolar kurunun yıl sonu için 8,5-9 TL bandında olmasının mantıklı olduğunu savundu ve “Yoksa 12-13 TL’ler şu anda kurun çok yüksek olduğunu gösteriyor” dedi.

MÜSİAD Vizyoner 2021 zirvesinin tanıtımı için düzenlenen toplantı sonrası basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Asmalı Türkiye ekonomisinde bir makas değişikliği yaşandığını söyledi.

Asmalı “Düşük faiz, yüksek kur, çokça üretim ve ihracat, sıfır cari açık gibi bir hedef var artık geçmiş döneme nazaran. Biz bunu MÜSİAD olarak destekliyoruz. Yıllardır Türkiye’de düşük kurdan dolayı üretim çarklarımız dönmedi ve hep ithalata bağımlı hale geldik” diye konuştu.

‘Kur bir miktar yüksek olup ihracatı desteklemeli’

Kurun düşük olup ithalatı özendirmemesi gerektiğini savunan Asmalı, “Bir miktar yüksek olup ihracatı desteklemeli. İkinci madde de kurun oynaklığının olmaması, öngörülebilir olması. İş adamları olarak isteğimiz kurda çok ani değişiklikler olmaması” dedi.

Ancak kurun istenen seviyede olmadığını söyleyen Asmalı “Arkadaşlarla ve ekonomistlerle yaptığımız toplantıda kurun 8,5-9 TL bandında olması mantıklı yıl sonu için. Bu aralık mantıklı olabilir. Yoksa 12-13 TL’ler şu anda kurun çok yüksek olduğunu gösteriyor” dedi.

‘Şu anda fiyatlayamama problemi var’

Türkiye’nin kasım ve aralık aylarında yüklü dış borç ödemeleri olduğunu kaydeden Asmalı hem kamu hem de özel sektörün borç ödemeleri için dolar talebinin kurun yükselttiğini savundu.

Asmalı “Buradaki hareketlerin ani olması piyasaya ve bize rahatsızlık veriyor. Yani çok hızlı yükseldik, çok hızlı düştük falan. Bu oynaklıktan dolayı sanayicinin, üreticinin, ürettiği ürünü fiyatlayamama problemi var şu anda. Ama bunların 10-15 gün içinde yerine oturacağını düşünüyoruz. Kurla ilgili şu ana kadar kim tahminde bulunduysa hepsi yanıldı. Kurun şu anda zaten yüksek olduğunu, mevcudun üstüne çıkmayacağını düşünüyoruz. Dış borç ödemeleri bittiği anda farklı bir tabloyla karşılaşacağız. Ondan sonra olumlu bir tablo bekliyoruz” diye konuştu.

Ham madde fiyatlarındaki artışla ilgili sanayicilerin zorlandıklarını söyleyen Asmalı “Kurun bu kadar oynaklığının ve yükselmesinin reel ekonomik verilerle örtüşmediğini her ortamda söylüyoruz” dedi.

“Çünkü gerçekten ihracat rakamlarımız çok iyi, kasımda yine rekor kıracağız” diyen Asmalı “Belki önümüzdeki sene dış ticaret açığı vermeyeceğiz, belki dış ticaret fazlası vereceğiz. Yani Türkiye için çok büyük bir fırsat var” ifadelerini kullandı.

‘İşçi çıkarmaları bile olabilir’

İç piyasada ihtiyaç duyulan ham madde ve benzeri ürünlerin ihraç edilmemesi gerektiğini söyleyen Asmalı “Burada 1 liraya ihraç ettiğimizi ürünü istihdam oluşturarak işleyip bu rakamın 8-9 katına ihraç etmek daha doğru değil mi? Biz burada (kotaları) destekliyoruz. Üretecek bir ham maddeniz yoksa fabrikaların üretim çarklarının yavaşlaması işçi çıkarmaları bile gündeme getirebilir” diye konuştu.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.