Ana Sayfa Dünya 400 yıl sonra İngiltere’den resmen ayrılıyor! Bağımsızlığını ilan decekler…

400 yıl sonra İngiltere’den resmen ayrılıyor! Bağımsızlığını ilan decekler…

71
0

Karayipler’de yer alan ada ülkesi Barbados, 30 Kasım’da düzenlenecek törenle bağımsızlığını ilan edecek ve İngiltere Kraliçesi 2. Elizabeth’in buradaki devlet başkanı statüsüne son verecek.

Barbados bununla birlikte içinde 15 ülkenin yer aldığı 2.5 milyar insanın yaşadığı eski sömürgelerin yer aldığı İngiliz Milletler Topluluğu’nda kalmaya devam edecek.

Barbados 21 Ekim’de 72 yaşındaki Sandra Mason’u, ilk devlet başkanı seçerek, 396 yıllık İngiliz Kraliyeti egemenliğine son verilmesi konusunda önemli bir adım atmıştı.

Barbados tarihi konusunda önemli araştırmalara imza atmış olan Profesör Hilary Beckles, “Bu maden ve köle sömürüsü yapan sömürgeci bir tarihin sonu anlamına geliyor, bu aynı zamanda Barbados ile birlikte Karayipler ve diğer sömürgeci toplumlar için tarihi bir dönüm noktası.” diyerek bu gelişme hakkındaki fikirlerini özetledi.

Beckles, “Bu adanın insanları sadece özgürlük ve adalet için değil, aynı zamanda kendilerini emperyal ve sömürge otoritesinin zulmünden kurtarmak için de mücadele etti.” ifadesini kullandı.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.