Ana Sayfa Gündem “Pilot kendini kabine kilitledi…”

“Pilot kendini kabine kilitledi…”

41
0

Döviz kurundaki tarihi yükselişin ardından ülke diken üstünde. Büyükşehirler başta olmak üzere hemen her yerde protestolar başladı. Akşam saatlerinde öğretmenlerle yemekte buluşan Erdoğan, konuşmasından olup bitene dair tek kelime etmedi. Erdoğan’ın bu tavrı sosyal medyada tepki topladı.

İzmir, İstanbul, Kocaeli ve Ankara başta olmak üzere yurdun çeşitli yerlerinde halk sokakta kötü ekonomi yönetimi gerekçesiyle hükümeti istifayı çağırırken, aynı saatlerde AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ’81 İlden 81 Öğretmen’ ile Saray’da düzenlenen yemek programına katıldı.

Eğitime yapılan yatırımları anlatan Erdoğan, “Eğitim bütçemizi 274 milyar 385 milyon lira olarak belirledik. Merkezi yönetim bütçesi yüzde 15,7’sine tekabül ediyor. Böylece ülkemizi dünya devler ligine taşıma mücadelemizin odağında eğitimin olduğunu bir kez daha gösterdik” dedi.

Öğretmenlerin sosyal haklarına yönelik iyileştirmelerden de bahseden Erdoğan, “Öğretmenlerimizin haklarını güvence altına alacak, Öğretmenlik Meslek Kanunu çıkarmak için hazırlıklarımızı tamamladık. Öğretmenler Kanunu hazırladık. Mali ve sosyal haklar sağlıyoruz. 3600 ek gösterge başta olmak üzere bir çok hakkı sağlayacağız” dedi.

HİÇ KUR HAREKETİ OLMAMIŞ GİBİ

HaberTürk canlı yayınında Erdoğan’ın konuşmasını değerlendiren CHP’li İlhan Kesici, “Sanki bugün kur hareketlenmesi hiç olmamış gibi, öyle görünüyor” yanıtını verdi.

Kesici, Fatih Altaylı’nın, “Daha önceki konuşmalarında ekonomiden bahsetti, dolar yükseldi, yükselmesin diye yapmış olabilir mi?” sorusuna olabilir diyerek cevap verdi.

HALK SOKAKTA

Erdoğan konuşmasından ortalığı kasıp kavuran kur şokundan bahsetmedi. İzmir, İstanbul, Kocaeli ve Ankara başta olmak üzere Türkiye’nin bir çok yerinde eylemler başladı. Halk kötü ekonomi yönetimini protesto ediyor.

Sosyal medyada da tam bir olağanüstü hal söz konusu. Vatandaşlar, “Sokağa”, “Hükümet İstifa”, “Dolar” etiketlerine yaptıkları paylaşımlarla AKP’yi istifaya davet etti.

İyi Partili Taylan Yıldız yaptığı paylaşımda, “Pilot kendini kabine kilitledi, uçağı da serbest düşüşe bıraktı manzarayı seyrediyor” ifadelerini kullandı.

Dövizin bugünün dünü arattığını vurgulayan Saadet Partili Bülent Kaya, “Çok değil bir kaç ay önce dolar 10 TL olur mu diye endişe ederken şimdi 10 TL olsun diye dua eder hale geldik” dedi.

Hükumet cephesinden “Vazgeçmeyeceğiz” etiketiyle karşılık verildi.

AKP’Lİ İSİMDEN DOLAR TEPKİSİ

Ağrı Belediyesi AKP’li Meclis üyesi Selma Gökçen, “Dolar bu kadar yükselirken, dolar bu kadar yükselirken, bu doları kimler alıyor peki?” diyerek isyan etti. Gazeteci Fırat Yeşilçınar’ın “Kriz mi var” sorusu sonrası Gökçen paylaşımını sildi.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.