Ana Sayfa Dünya Avustralya, Neonazi grup ‘The Base’ ile Hizbullah’ı terör örgütleri listesine ekledi

Avustralya, Neonazi grup ‘The Base’ ile Hizbullah’ı terör örgütleri listesine ekledi

44
0

Avustralya hükümeti, ABD menşeli Neonazi örgütü “The Base” ve Lübnan merkezli Hizbullah’ı terör örgütleri listesine aldığını açıkladı.

İçişleri Bakanı Karen Andrews, başkent Canberra’da düzenlediği basın toplantısında, ABD’de kurulan ve beyaz ırkın üstünlüğünü savunan Neonazi grup “The Base” ile İran destekli Şii Hizbullah’ın tüm unsurlarını terör örgütleri listesine eklendiğini bildirdi.

Her iki örgütün de Avustralya güvenlik birimlerinin tavsiyesi üzerine listeye alındığını kaydeden Bakan Andrews, “Burada bize zarar verme niyeti ve kabiliyeti olan kişiler var. Avustralya’da onların nefret dolu ideolojilerine yer yok.” ifadesini kullandı.

Söz konusu oluşumlara üye olmanın veya desteklemenin suç haline geldiğinin altını çizen Andrews, “Avustralya’da ve dünyanın her yerinde bir terör tehdidi olduğunu biliyoruz. Buna yakın zamanda hem Birleşik Krallık’ta hem de Yeni Zelanda’da tanık olduk.” diye konuştu.

ABD, Kanada, Avrupa ve Avustralya’da aktif olan iki örgütü terör örgütleri listesine almanın ülkesini bu ülkelerle uyumlu hale getirdiğini sözlerine ekledi. Avustralya Ulusal Güvenlik Kurumunun sayfasında yayımlanan terör örgütleri listesinde, PKK’nın da yer aldığı 26 örgüt bulunuyor.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.