Ana Sayfa Dünya Apple’dan casus yazılımla telefonları ‘gözetleme cihazına çeviren’ İsrailli şirkete dava

Apple’dan casus yazılımla telefonları ‘gözetleme cihazına çeviren’ İsrailli şirkete dava

46
0

Teknoloji şirketi Apple, kullanıcıları hedef alan İsrail merkezli NSO Group ve ana şirketine dava açtı. İsrailli şirketin geliştirdiği casus Pegasus yazılımla, hedef telefon gözetleme cihazına dönüştürebiliyor, kullanıcının bilgisi ve izni olmadan mikrofon, kamera, mesajlar, ses kayıtları ve rehber gibi çok sayıda uygulamaya erişim sağlanabiliyor.

Apple, yaptığı açıklamada, kullanıcılarını, geliştirdiği Pegasus casus yazılımıyla hedef alan NSO Group’a karşı hukuki mücadele başlatmanın yanı sıra şirketi bundan sonra Apple yazılımlarını, hizmetlerini ve araçlarını kullanmaktan men etmek üzere harekete geçtiğini belirtti.

Şirket, dava dilekçesinde NSO Group’un “kurbanlarının” araçlarını nasıl ele geçirdiğine dair yeni bilgilere yer verdiklerini ifade etti.

NSO Group’un “devlet destekli casus teknolojisiyle az sayıdaki kurbanının tüm hareketlerini gözleyebildiği” belirtilen açıklamada, gazetecilerin, aktivistlerin, muhaliflerin, akademisyenlerin ve devlet görevlilerinin hedef alındığı bildirildi.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.