Ana Sayfa Ekonomi Dolar 12 liraya dayandı

Dolar 12 liraya dayandı

39
0

Türk lirasındaki kayıp durdurulamıyor. AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın düşük faiz politikalarında kararlı olduklarını yinelemesi sonrası döviz kuru yükselişini sürdürdü. Bu sabah 11,45 seviyesinde güne başlayan dolar ilerleyen saatlerde 11,99’u gördü. Euro ise 13,50 TL’yi aştı. Saat 10.50 itibariyle dolar kuru 11,92, Euro ise 13,42 TL’den işlem görüyor.

ABD dolarının küresel bazda güç kazanıyor. Ancak Türkiye’de doların fahiş oranda yükselmesinin temel nedeni eylülden bu yana 400 baz puan faiz indirimi yapılması. Ayrıca siyasi cepheden bu yönde mesajların devam etmesi TL’deki değer kaybının ana nedeni konumunda bulunuyor.

Ekonomistlere göre MB kura acilen müdahale etmeli. Merkez Bankası, TL’deki değer kaybını önlemek için likidite kısıtlamaları da uygulayabilir. İlk olarak rezerv kullanımına başvurma ihtimali de bulunuyor.
Faizlerin yenden yükseltilmesi önemli bir seçenek olarak masada duruyor. Ancak Erdoğan’ın talimatının dışına çıkamayan MB’nın bunu yapma ihtimali yok. Erdoğan, kurun daha da yukarı çıkacağına ikna olursa, MB’na ‘faizleri artırın’ talimatı verebilir.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.