Ana Sayfa Dünya Belarus, AB sınırındaki bazı göçmenleri ülkelerine geri gönderdiğini duyurdu

Belarus, AB sınırındaki bazı göçmenleri ülkelerine geri gönderdiğini duyurdu

49
0

Belarus İçişleri Bakanlığı 118 göçmenin geri döndüğünü duyururken, TASS haber ajansının aktardığına göre daha fazla göçmen de ilerleyen günlerde ülkeden ayrılacak.

Avrupa Birliği, Minsk yönetimini yaptırımlara misilleme olarak Orta Doğu’dan binlerce göçmeni ülkeye getirerek Polonya, Litvanya ve Letonya sınırına taşımakla suçluyor. Minsk rejimi ise göçmen krizini körüklediği iddialarını reddediyor.

Belarus Devlet Başkanı Aleksander Lukaşenko yaptığı son açıklamada, Belarus’un Polonya ile karşı karşıya gelmek istemediğini, ancak Avrupa Birliği’nin (AB) sınırında mahsur kalan 2 bin göçmeni kabul etmesini istediğini söyledi. Bununla birlikte “kriz çok ileri giderse savaşın kaçınılmaz olduğunu” da ifade etti.

AB geçtiğimiz hafta 2 bin mülteciye dair benzer bir öneriyi reddetmişti. Belarus devlet haber ajansı Belta’ya göre Lukaşenko Pazartesi günü Almanya’nın bazı göçmenlerin kabul edilmesi konusunda girişimlerde bulunmasını talep etti ve AB’nin bu konuda Minsk ile temas kurmadığından şikayet etti.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.