Ana Sayfa Ekonomi AKP’nin oy oranı “Kararsızlar dağıtıldıktan sonra” bile yüzde 25’in altında….

AKP’nin oy oranı “Kararsızlar dağıtıldıktan sonra” bile yüzde 25’in altında….

38
0

Ekonomist Evren Devrim Zelyut, Merkez Bankası’nın faiz kararı sonrasında TL’nin dolar kuru karşısında gün geçtikçe erimesi sonrası AKP’nin oylarının yüzde 25’in altına indiğini öne sürdü.

AKP’NİN OYLARI YÜZDE 25’İN ALTINA GERİLEDİ

TÜİK tarafından dün açıklanan Tüketici Güven Endeksi verilerini hatırlatan Zelyut, “AKP oylarını kararsızlar dağıtıldığında hâlâ %30 civarında gösteren anketlerin tamamı gerçeği yansıtmıyor. Bu rakamın aslında %25 altına geriledi” dedi.

AKP’NİN OYLARININ ERİDİĞİNİN TEK ANKETLE İSPATI

AKP’nin oylarının gerilediğini tek bir anketle ispat edebileceğini vurgulayan Zelyut, “TÜİK tarafından açıklanan ‘Tüketici Güven Endeksi’ ekonomiye duyulan güvende tarihi düşüşler olduğunu bizlere göstermiştir. Tüketici Güven Endeksi’ne baktığımızda, Kasım ayında bir önceki aya göre %7,3 oranında azaldı; TÜİK tarafından oynanmış rakamlara göre Ekim ayında 76,8 olan endeks, Kasım ayında 71,1 oldu. Endeks 0-200 arasında bir değer alır. 100’ün altında güvenin olmadığını, üstünde ise güvenin oluştuğu söylenir. Yukarıda bahsettiğim bir noktayı da unutmayalım. Normalde endeks işgücü soruları dahil edilse an itibari ile 40 seviyesine düşecekti. 2019 yılında yerel seçimlerde endeks 50 civarındayken büyük şehirleri kaybeden AKP, şimdi 40 olan endekste sizce nerede olur? 3 ay önce AKP oy oranına %30 diyeceksiniz, oynanmış rakamlarla Tüketici Güveni 75 üzerinde olacak, şimdi 70’e düştüğünde (eski hesap 40) oy oranı sabit kalır mı?” ifadelerini kullandı.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.