Ana Sayfa Dünya AİHM’den 427 yargı mensubu için Türkiye’ye tazminat cezası

AİHM’den 427 yargı mensubu için Türkiye’ye tazminat cezası

54
0

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) 15 Temmuz gecesi önceden fişlenen ve darbe girişiminden saatler sonra tutuklanan 427 yargı mensubunun özgürlük ve güvenlik hakkının ihlal edildiğine hükmetti.

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) 15 Temmuz darbe girişimi sonrası terör örgütü üyesi oldukları iddiasıyla tutuklanan hâkim ve savcılara ilişkin yapılan başvuruyla ilgili kararını açıkladı.

AİHM, 15 Temmuz darbede girişiminden birkaç saat sonra gözaltına alınıp tutuklanan 427 yargı mensubu için özgürlük ve güvenlik hakkının ihlal edildiğine hükmetti. AİHM, her bir başvurucu için 5.000 Euro tazminat ödenmesine karar verdi.

Kararda başvuranların ilk tutukluluk hallerinin hukuka uygunluğuna ilişkin Sözleşme’nin 5.1 maddesi kapsamındaki şikayetin kabul edilebilir olduğu, tutuklu bulundukları sırada hakim ve savcı olan başvuranların ilk tutukluluk hallerinin hukuka aykırılığı nedeniyle Sözleşme’nin 5.1 maddesinin ihlal edildiği hükmü oy birliği ile alındı.

1’e karşı 6 oyla, başvuranların Sözleşme’nin 5. maddesi kapsamında kalan şikayetlerinin kabul edilebilirliği ve esasen incelemeye gerek olmadığına karar verildi. Kararın kesinleştiği tarihten itibaren üç ay içinde başvuranların her birine 5.000 Euro ödemesine hükmedildi.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.