Ana Sayfa Haberler Yazar Ahmet Ümit işkenceyi anlattı: Polisler beni ‘öldü’ diye bıraktı

Yazar Ahmet Ümit işkenceyi anlattı: Polisler beni ‘öldü’ diye bıraktı

45
0

Yazar Ahmet Ümit, eski MİT’çi Mehmet Eymür’ün açıklamalarını değerlendirirken o dönem gördüğü işkenceyi anlattı. “Öldü diye bıraktı polisler beni. Adam gelip yarı baygındım, tüfeğin dipçiğiyle kafama, alnıma vurdu. Öldürmek için vuruyor” dedi.

Polisiye edebiyatın önde gelen isimlerinden Ahmet Ümit, Milli İstihbarat Teşkilatı’nda 80’li yıllarda Kaçakçılık Dairesi Müdürlüğü, 90’lı yıllarda ise Kontrterör Dairesi Başkanlığı yapan Mehmet Eymür’ün açıklamalarını değerlendirdi .

Birgün gazetesinden Mustafa Kömüş’e konuşan Ümit, Eymür’ün işkenceden basit bir şeymiş gibi bahsettiği belirtilerek yöneltilen “Siz o dönemleri yaşamış biri olarak neler söylemek istersiniz?” sorusuna şu yanıtı verdi:

“12 Eylül öncesinde öldü diye bıraktı polisler beni. Adam gelip yarı baygındım, tüfeğin dipçiğiyle kafama, alnıma vurdu. Öldürmek için vuruyor. Solu düşman olarak görüyor. Bunun nedeni belli, Amerika. Türkiye’de çok güçlü bir sol var. Devrimci Yol var, Türkiye Komünist Partisi var. Bu ikisi çok güçlü hareket.

‘CİNAYETLER TASARLADILAR’

Bir yandan Kürt hareketi yeni yeni ortaya çıkıyor. Mitinglere bakınca yüz binler toplanıyor. Cinayetler tasarladılar. 1 Mayıs 1977 büyük bir örnekti. Devrim olabileceğinden korktular. Ve sonra darbeyle solu biçtiler. Ama bu iktidarın temeli olan siyasal İslam’a dokunamadılar. Tam tersine imam hatipler açtılar. Bunu bizimkiler düşünmedi. Amerika düşündü. Devlet için diyor Eymür. Devlet kutsal çünkü Çiller, “Ölen de bizden öldüren de” demişti ya. Çiller aşağı yukarı bunlara yakındır yani.”

‘BİZZAT KENAN EVREN’İN TALİMATIYLA İMAM HATİPLER AÇILDI’

Ümit, “Bugünkü iktidarın yolunu açan 12 Eylül dediniz. AKP’nin vaatlerinden biri darbeyle hesaplaşmaktı. Yolunu açan bir darbeyle niye hesaplaşsın?” sorusu üzerine de “Hesaplaşmadı zaten. Gerçekten siyasal İslamcılar da devrimciler gibi cumhuriyete birtakım eleştiriler getiriyordu. Onlar bir şekilde iktidar oldular ve iktidar olunca bir dakika devleti korumamamız lazım. Bizzat Kenan Evren’in talebiyle imam hatipler açılmıştır” ifadesini kullandı. Devamında şunları kaydetti:

‘SİYASAL İSLAM’DAN DEMOKRASİ ÇIKMAZ’

“Atatürk’ün 100’üncü yaşı kutlanıyor. Bir yandan da imam hatip açılıyor. Akıl alacak iş değil. Nitekim siyasal İslamcıların önünü açtılar. Liberal kesime muhafazakâr aydınız dedi. Bir kesim de buna inandı. Benim bildiğim bir gerçek var ki siyasal İslam’dan demokrasi çıkmaz. Nitekim daha sonra iktidar olunca derhal devlet geleneği kullanılmaya başlandı. Hesaplaşmalar unutuldu.”

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.