Ana Sayfa Ekonomi Sahibinden satılık ayçiçek yağı!

Sahibinden satılık ayçiçek yağı!

50
0

Ayçiçek yağı fiyatlarına yapılan zam üstüne zamların ardından ikinci el satışı yapan bir sitede sahibinden satılık ayçiçek yağı satışı yapıldığı ortaya çıktı.

Merkez Bankası’nın son 3 ayda aldığı PPK kararı sonrasında dolar kuru 8.30 TL seviyesinden 11 TL’ye çıkarak rekor üstüne rekor kırmaya devam ediyor. Döviz kurunda yaşanan yükselişin ardından gıda fiyatları başta olmak üzere birçok ürüne zam üstüne zam geldi. Gıda fiyatlarında ise en çok dikkat çeken son bir yılda yüzde 112’den fazla zamlanan ayçiçek yağı fiyatları oldu.

BİM, A-101 ve Şok zincir marketlerde Nisan 2020’de 35 TL’den satılan ayçiçek yağı fiyatları Eylül 2020’de 40 TL’den satılıyordu. Ocak ayında 60 TL’den satılan ayçiçek yağı, Eylül ayında 74.90 TL’ye çıktı. Kasım ayında ise ayçiçek yağı önce 82 TL’ye, ardından ise 84.90 TL’ye çıkarak iki kez zamlandı.

Ayçiçek yağı fiyatlarına yapılan zamların ardından alım gücü giderek düşen vatandaş çareyi litreyi düşürmekte bulurken, marketlerde artık teneke yağ kalmadı.

Boş raf ve sınırlı satış görüntüleri bir biri ardına gelirken, ikinci el eşya satışı yapan bir internet sitesinde sahibinden ayçiçek yağı satışı yapılması dikkat çekti.

Piyasada 30 TL üstünde satılan 1 litrelik Yudum marka ayçiçek yağı bir vatandaş tarafından internet sitesinde 25 TL’den satışa çıkarıldı. Yüz yüze satışın gerçekleştirileceği belirtilen ilanda uygun fiyatlı olduğu ibaresi kullanıldı.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.