Ana Sayfa Dünya Pfizer/BioNTech: Covid-19 aşısı 12-15 yaş çocuklarda yüzde 100 koruma sağlıyor

Pfizer/BioNTech: Covid-19 aşısı 12-15 yaş çocuklarda yüzde 100 koruma sağlıyor

50
0

Pfizer’ın Alman BioNTech ile ortak ürettiği Covid-19 aşısının 12-15 yaş arasındaki çocuklarda yüzde 100 koruma sağladığı açıklandı.

Yaşları 12 ile 15 arasında değişen 2 bin 228 çocuk üzerinde yürütülen faz 3 seviyesindeki testlerin sonuçlarını açıklayan şirketler plasebo aşı yapılan gönüllülerde 30 Covid-19 vakası tespit edildiğini, bu sayının aşıyı olan çocuklarda ise sıfır olduğunu duyurdu.

İkinci aşının olunmasının üzerinden en az 7 gün, en fazla dört ay geçen gönüllülerde yapılan testlerde yan etkiler konusunda ise “hiçbir ağır güvenlik sorununun yaşanmadığı” kaydedildi. Bu verilerin 6 aylık takip tablosunda gözlemlendiğini ifade eden yetkililer, sonuçların diğer klinik güvenlik verileri ile “genel olarak uyumlu” olduğu açıklamasında bulundu.

ABD Gıda ve İlaç Dairesi’ne sunulacak veriler sayesinde aşının bu yaş grubu için genel kullanılabilirlik izni alması hedefleniyor. BioNTech/Pfizer’ın ürettiği Covid-19 aşısı ABD ve Avrupa Birliği’nde 12-15 yaş aralığındaki çocuklar için mayıs ayından beri sadece acil durumlarda kullanılabiliyor.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.