Ana Sayfa Ekonomi LPG fiyatlarına 4. büyük zam

LPG fiyatlarına 4. büyük zam

44
0

Enerji Petrol Gaz İkmal İstasyonları İşveren Sendikası (EPGİS), LPG’ye bu geceden itibaren geçerli olmak üzere 19 kuruş zam geleceğini duyurdu. Yeni zamla birlikte, son bir ay içerisinde LPG’ye dördüncü kez zam gelmiş oldu. Eylülden itibaren ise, yedinci fiyat artışı yaşandı.

Türk Lirası’nın dolar karşısındaki değer kaybı akaryakıt fiyatlarına yansımaya devam ediyor. Son olarak bugün LPG’de bir fiyat artışı daha yaşandı.

EPGİS, LPG’ye bu gece yarısından itibaren geçerli olmak üzere 19 kuruş zam uygulanacağı haberini duyurdu. EPGİS’den yapılan açıklamada “Akaryakıt Ürünlerinde Fiyat Artışı 23/11/2021 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere; LPG/Otogazda 19 KRŞ/LT Pompa satış fiyatlarına yansıyacak şekilde artış olmuştur” denildi.

Bu zamla birlikte kasım ayı içerisinde LPG’ye dördüncü kez zam gelmiş oldu. Son olarak 20 Kasım’da 45 kuruş zam gelmişti. Eylül ayından itibaren ise, LPG/otogaza yedi kere zam getirilirken, toplamda 2.5 TL’ye yakın fiyat artışı yaşandı.

Daha önce getirilen zamlar şöyle:

– 24 Eylül tarihinde 15 kuruş
– 10 Ekim tarihinde 71 kuruş
– 21 Ekim tarihinde 22 kuruş
– 2 Kasım tarihinde 49 kuruş
– 16 Kasım tarihinde 25 kuruş
– 20 Kasım tarihinde 45 kuruş

2019 verilerine göre Türkiye’deki LPG’li araç oranı yüzde 37,4. Dizel araç oranı yüzde 38,2 ve benzinli araç oranı yüzde 24,3.

LPG Avrupa’da ise fazla rağbet görmüyor. Avrupa’da en fazla LPG’li aracın olduğu ülke yüzde 14’le Polonya. Almanya’da ise LPG’li araçların toplam araçlar içindeki oranı yüzde 1’i bile bulmuyor.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.