Ana Sayfa Ekonomi Eski Merkez Bankası Başkanı Süreyya Serdengeçti’den “128 Milyar Dolar” ifşası!

Eski Merkez Bankası Başkanı Süreyya Serdengeçti’den “128 Milyar Dolar” ifşası!

47
0

Eski Merkez Bankası Başkanı olan Süreyya Serdengeçti, Merkez Bankası’nın 128 milyar dolarlık rezervinin satılmasıyla ilgili konuştu.

2001-2006 yılları arasında Merkez Bankası Başkanlığı görevini yürüten Süreyya Serdengeçti, kamuoyunda tartışılan Merkez Bankası’na ait 128 milyar doların akıbeti konusunda önemli açıklama yaptı.

Cumhuriyet’ten Jale Özgentürk’ün aktardığına göre eski Merkez Bankası Başkanı Serdengeçti, Türkiye Sosyal Ekonomik Siyasal Araştırmalar Vakfı’nın (TÜSES) toplantısında Merkez Bankası’na ait 128 milyar dolar değil 140 milyar dolar satıldığını söyledi.

‘128 DEĞİL 140 MİLYAR DOLAR SATILDI’

128 milyar dolarlık rezerv satışını değerlendiren Serdengeçti, şunları anlattı:

“Satılan 128 değil 140 milyar dolardı. Nereye gitti? Yarısı şirketlere gitti. 73 milyar dolar civarında. 200 milyar dolar borçları vardı 124 milyar dolara indi. 60 milyar dolar hane halkına gitti. Güvenmedikleri için döviz aldılar. Hâlâ alıyorlar.

Merkez Bankası döviz satar, bunda hiçbir şey yok. Sorun nerede? Ciddi bir saydamlık sorunu var. Politikanın çöktüğü yer burası!

-Türkiye’de 2013’te çok önemli bir karar alındı. Hazine borçlanamıyordu. Döviz girdisi olmayan şirketler de dış borçlanma hakkı elde etti. 2018 borçlu şirketler zor duruma düştüler, onu düzeltmeye çalışıyorlar.

Ancak bu satışı niye yaptınız, şirket açığı mı kapatıldı, amacınıza ulaştınız mı? Bu konularda iyi bir iletişim olmadı. ”

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.