Ana Sayfa Dünya Avrupa Konseyi’nden ihraç kararı çıkabilir

Avrupa Konseyi’nden ihraç kararı çıkabilir

50
0

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin (AİHM) eski yargıcı Rıza Türmen, AİHM’in eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ve iş insanı Osman Kavala kararlarının uygulanmamasına ilişkin kararlarını “Bakanlar Komitesi, bir ihtimalle 30 Kasım’daki toplantıda ihlal prosedürünü başlatacak.

Yani üçte iki çoğunlukla kararı tekrar AİHM’e yollayacak. ‘Kararı uygulamamasından doğan bir ihlal var mı’ diye.

AİHM, ‘Evet, vardır’ diye bir karar çıkarırsa o zaman Türkiye’ye müeyyide uygulamaya başlayacak. Bu, Türkiye’nin Avrupa Konseyi’nden ihracına kadar gider” yorumunu yaptı.

Önceki dönem CHP Milletvekili Türmen, Kararları uygulamamaktaki ısrarın, süreci, Türkiye’nin Avrupa Konseyi’nden ihracına kadar götürebileceğini belirten Türmen, konuya ilişkin şunları söyledi: “Türkiye, büyük bir inatla Osman Kavala’yı ve Selahattin Demirtaş’ı serbest bırakmamakta direniyor. Bu direnci anlamakta çok zorluk çekiyorum doğrusu. Yani hukuk devleti olmamak için bu kadar büyük bir direnç gösterilmesini, bu kadar büyük bir kararlılık gösterilmesini anlamak mümkün değildir. Bir şekilde halledileceğini ümit ediyorum. En son noktaya gitmeyecek diye düşünüyorum. Çünkü hukuka aykırı, hukuksuzluk nedeniyle Türkiye’nin Avrupa Konseyi’nden ihracı kimseye anlatamazsın.”

1 Kasım 2017 tarihinde tutuklanan iş insanı Kavala, Silivri Cezaevi’nde bulunuyor. Demirtaş ise 4 Kasım 2016’da gözaltına alındı. Ardından tutuklunan Demirtaş Edirne F Tipi Cezaevi’ne gönderildi.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.