Ana Sayfa Dünya “İlk Covid-19 vakası Vuhan pazarındaki bir kadın”

“İlk Covid-19 vakası Vuhan pazarındaki bir kadın”

49
0

Bilim insanları, ilk Covid vakasının Çin’in Vuhan şehrindeki pazarda bir kadın işçi olduğuna inandıklarını duyurdu.
Science dergisindeki bir araştırmada, ilk koronavirüs hastasının daha önce açıklandığı gibi 8 Aralık’ta bir erkek değil, 11 Aralık’ta bir kadın olduğu kaydedildi.

Hastanın bir muhasebeci olduğunun iddia edilmesi, virüsün laboratuvardan sızdığı iddialarına neden olmuştu. Arizona Üniversitesi Ekoloji ve Evrimsel Biyoloji Başkanı Michael Worobey, yaygın olarak Covid-19’a yakalanan ilk kişi olduğu düşünülen muhasebecinin, ilk semptomlarının başlangıçta bilinenden birkaç gün sonra 16 Aralık’ta ortaya çıktığını bildirdi.

Huanan Pazarı’ndaki bir kadın deniz ürünleri satıcısının bilinen en eski vaka olduğu belirtilen çalışmaya göre hastalığın başlangıç tarihi 11 Aralık 2019.

Worobey, mayıs ayı ortasında Science dergisinde, virüsün Vuhan’daki bir laboratuvardan sızdığı tezinin ciddi şekilde değerlendirilmesini talep eden bir köşe yazısı yayınlayan 15 uzmandan biriydi.

Son makalesinde, salgının kökenine ilişkin araştırmasının “pandeminin canlı hayvan pazarının kökenine dair güçlü kanıtlar sağladığını” savunan Worobey, “11 milyonluk bu şehirde, ilk vakaların yarısı bir futbol sahası büyüklüğündeki bir yerle bağlantılı” demişti.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.