Ana Sayfa Dünya Avcılar tarafından hortumunun yarısı koparılan yavru fil öldü

Avcılar tarafından hortumunun yarısı koparılan yavru fil öldü

33
0

Endonezya’da kaçan avcıların kurduğu kapana takılınca hortumunun yarısı kopan bir yaşındaki bebek fil öldü. Filin yarasının enfeksiyon kaptığı belirtildi.

Endonezya’nın Sumatra Adası’nda kaçak avcıların kurduğu kapana takılıp hortumunun yarısını kaybeden yavru fil öldü. Sumatra filleri, soyu tükenme riski altındaki türlerden. Bir yaşındaki bebek fil, kapana sıkıştıktan sonra sürü tarafından geride bırakılmış ve Aceh Jaya kasabası yakınlarında köylüler tarafından bulunarak koruma merkezine götürülmüştü. Yetkililer filin hortumunun bir kısmını keserek onu kurtarmaya çalıştıklarını ancak operasyondan 2 gün sonra filin enfeksiyon nedeniyle öldüğünü belirtti.

Açe Doğal Kaynakları Koruma Merkezi’nin Müdürü Agus Arianto “Onu kurtaramadık çünkü yarası çok ciddiydi ve enfeksiyon kapmıştı” dedi. Arianto yavru fili kurtarmak için ellerinden geleni yaptıklarını da ekledi.

Sumatra fillerinin nesli, doğal yaşam alanları olan Borneo ve Sumatra’daki ormanların hızla tahrip edilmesi nedeniyle tehlikede. Kaçak avcılık da bu fillerin yaşamını tehdit ediyor. Sumatra fillerinin sayısının son üç kuşaktır (75 yıl) en az %80 azaldığı tahmin ediliyor. (BBC Türkçe)

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.