Ana Sayfa Ekonomi AKP Grup Başkanvekili Özkan’ın ‘dolar’ açıklaması alay konusu oldu

AKP Grup Başkanvekili Özkan’ın ‘dolar’ açıklaması alay konusu oldu

51
0

AKP Grup Başkanvekili Cahit Özkan’ın ekonomiye dair açıklamaları sosyal medyada alay konusu oldu. Özkan, “Doların değeri ile ilgili Japonya bir mukayese yapıyor mu? ‘Nasıl başarısız bir ekonomiyiz’ diyerek kendi ekonomilerini değerlendiriyor mu?” dedi.

Japonya’da en küçük para birimi 1 Yen. 1994’den beri kur ortalaması ise 100-114 Yen arasında gidip geliyor.

Dolar/TL kuru 10,60’ın üzerine çıktı. AKP Grup Başkanvekili Cahit Özkan, Meclis’te düzenlediği basın toplantısıyla dolar kurundaki artışı değerlendirdi. Garip ifadeler kullandı. Dolardaki değer kaybını tam bin kat aşağı çektiklerini ileri sürdü. “Demek oluyor ki ortada bir kazanım var. Demek oluyor ki ortada Türkiye’nin istikrarı söz konusu.” dedi.

Ardından şunları söyledi: “Dolar kurunu bahane edenlere söylüyorum. Bunu yaparken (seçim çağrısı) dolar kurunu bahane ediyorlarmış. Küresel bir salgın ortamından geçiyoruz. Dolar kurunun nereden nereye geldiğini soranlara söylüyorum. Türkiye dolardaki değer kaybını bin lira aşağı çekmek suretiyle 6 kat bir artış var. Doların değeri ile ilgili Japonya bir mukayese yapıyor mu? Nasıl başarısız bir ekonomiyiz diyerek kendi ekonomilerini değerlendiriyor mu? Bu ülkede faizle mücadelemizi sonuna kadar sürdüreceğiz. Evet, dolardaki değer kaybını tam bin kat aşağıya çekmek suretiyle 20 yıla baktığımızda sadece 6 kat bir artış söz konusu. Demek oluyor ki ortada bir kazanım var. Demek oluyor ki ortada Türkiye’nin istikrarı söz konusu.”

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.