Ana Sayfa Ekonomi Erdoğan konuştu dolar yine uçtu!

Erdoğan konuştu dolar yine uçtu!

40
0

Her konuşmasıyla doları fırlatan AKP’li cumhurbaşkanı Erdoğan partisinin grup toplantısında yine doları uçurmayı başardı. Hafta başında 10 TL’ye çıkan dolar Erdoğan’ın son konuşmasıyla tekrar hareketlendi. Dolar yeni rekorunu kırarak 10.55’e kadar yükseldi. Erdoğan konuşmasında yine faiz düşürme sinyali verdi. Katıldığı canlı yayında “Ekonominin kitabını yazdığını” iddia eden Erdoğan, sosyal medyada dalga konusu olmuştu. Siyasi parti liderleri de Erdoğan’ın kitabına isimler önermişti.

Erdoğan, 18 Kasım’daki Merkez Bankası toplantısı öncesi TBMM’de partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmada, “Faiz sebeptir, enflasyon neticedir. Beraber yürüdüğümüz arkadaşlarımızdan faizi savunanlar, kusura bakmasınlar. Bu yolda ben, faizi savunanla beraber olamam, olmam” dedi.

Ben bu görevde olduğum sürece, faizle mücadelemi sonuna kadar sürdüreceğim ve enflasyonla mücadelemi sonuna kadar sürdüreceğim” diyen Erdoğan, “Enflasyon, yüksek faiz bilmeyen ülkelerin bozulan dengeler karşısında şaşkına döndüğü dönemde bizim bunun dışında kalmamız mümkün değil. Onlar giderek daha çok sıkıntıya girerken biz önümüzdeki yıldan itibaren ferahlamaya başlayacağız. Faiz sebeptir, enflasyon neticedir. Bunu farklı yere çevirme gayretine girenlere boşuna uğraşma diyoruz. Faiz belasını kaldıracağız. Bunu kabulleneceğiz, başka çıkışı olamaz. Hala kalkıp da bu mücadelede beraber yürüdüğümüz arkadaşlarımızdan faizi savunanlar kusura bakmasınlar. Ben bu yolda faizi savunanla olamam. Bu konu sıradan bir konu değil.” ifadelerini kullandı.

‘İş adamlarını da anlamıyorum, TÜSİAD’ı, vesairesi yüksek faizden bahsediyor’

“Biz iş adamlarına diyoruz ki, sen düşük faizle kredi istiyordun. Al, niye almıyorsun” diyen Erdoğan, “Bu iş adamlarını da anlamıyorum. TÜSİAD’ı, vesairesi yüksek faizden bahsediyor. Siz nasıl insansınız. Sen iş adamıysan, yatırımdan yanaysan işte size kredi. Alın krediyi ve yatırımı yapın. Ben sizden yatırım, istihdam, üretim, ihracat istiyorum. O zaman kaçıyorlar. Bunlar nasıl iş adamı? Sonra bize sallıyorlar. İstediğiniz kadar sallayın, tutmaz” şeklinde konuştu.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.