Ana Sayfa Ekonomi Mersin Limanı’nda yakalanan 1.3 ton kokainde GPS takip cihazı ve SIM kart...

Mersin Limanı’nda yakalanan 1.3 ton kokainde GPS takip cihazı ve SIM kart incelemesinde bir sonuca ulaşılamamış!

40
0

Ekvador’dan Mersin Liman’ına gemiyle getirilen muz yüklü konteynerde ele geçirilen 1 ton 300 kilogramlık rekor kokain yakalamasında tutuklanan 5 zanlı hakkında açılan davanın iddianamesinde ilginç tespitlere yer verildi. Muz ithalatının nasıl gerçekleştiği maddeler halinde sıralanırken, kokain bulunan muz kolileri içinde bulunan GPS takip cihazı ve üzerindeki bir SIM kart incelemesinde bir sonuca ulaşılamadığı belirtildi.

Mersin Gümrük Muhafaza Kaçakçılık ve İstihbarat Müdürlüğü NARKOKİM ekipleri ve Emniyet Müdürlüğü’nün 16 Haziran’da düzenlediği operasyonda, Ekvador’dan Mersin Limanı’na Liberya bandıralı gemideki muz yüklü 2 konteynerde 1 ton 300 kilogram kokain ele geçirilmişti.

67 YIL 6’ŞAR AYA KADAR HAPİS CEZASI İSTENİYOR

Türkiye’nin en büyük kokain operasyonu olarak tarihe geçen olayla ilgili Mersin Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen soruşturma tamamlanarak hazırlanan 16 sayfalık iddianamede, kokain kaçakçılığıyla ilgili tutuklanan, muz ithalatını yapan Mersin Serbest Bölge’de faaliyet gösteren şirketin sahibi N.Ş., oğlu H.İ.Ş., firma temsilcisi M.S. ile çalışanlar R.S. ve E.Ş. hakkında ‘uyuşturucu ithal etme’ suçundan 45’er yıldan 67 yıl 6’şar aya kadar hapis cezası istendi. Cumhuriyet Başsavcılığının iddianamesi, Mersin 8. Ağır Ceza Mahkemesince kabul edildi.

İDDİANAMEDE DİKKAT ÇEKEN DETAYLAR

Cumhuriyet Savcısı Mehmet Aktaş tarafından hazırlanan iddianamede muz ithalatına yönelik yapılan işlemler de 14 ayrı maddede şöyle sıralandı:

-Konteyner gemi ile Mersin limanına geldikten sonra malın alıcı firması ya da vekil tayin ettiği gümrük müşavirliği firması gemi acentasından konşimento evrakının aslını alır. Bu aşamada özet beyan numarası belirli olur. (Söz konusu olayda konşimento Öz Şimşekler Gıda Sanayi İç ve Dış Ticaret Ltd. Şti.firması tarafından acentadan teslim alınıp, gümrük müşavirliği çalışanlarına verilmiştir)

-Sonrasında malın alıcı firmasının vekil tayin ettiği gümrük müşavirliği firması yetkililerince görevli gümrük muayene memurunun yanına ya da Mersin Gümrük Muhafaza Kaçakçılık ve İstihbarat Müdürlüğüne gidilir ve muz cinsi eşyalardan X-Ray sevki olmayan konteynerlerin Bakanlığımız konteyner takip sisteminden sevk işlemleri yaptırılır. (İşletici kuruluş MİP A.Ş. tarafından X-Ray sevki ve taraması’ olmayan konteynerler firmaya ya da müşavirlik firmasına bildirilir, konteynerin X-Ray tarama işlemi gerçekleştirilmeden MİP AŞ tarafından konteynerin blokesi kaldırılmaz) Zaten hâlihazırda Güney Amerika ülkelerinden gelen tüm muz konteynerleri Müdürlüğümüz personelleri tarafından X-Ray taramasına sevk edilmektedir.

-Daha sonra konteynerler X-Ray taramasına yönlendirilir ve taranır. Şüpheli yoğunluk görülen konteyner Mersin Limanı 6 numaralı ambar önüne getirilir, şüpheli yoğunluk görülmeyen konteyner diğer konteynerlerin bulunduğu (line) alana alınır, bazıları da elektriğe bağlanır. )

-Şüpheli yoğunluk görülen konteyner Mersin Limanı 6 numaralı ambar önünde Mersin Gümrük Muhafaza Kaçakçılık ve İstihbarat Müdürlüğü, Mersin Gümrük Müdürlüğü ve firma vekilinin katılımı ile oluşturulan heyet ile kontrol edilir, konu ile ilgili yapılan işlemler tutanağa bağlanır ve Bakanlığımız konteyner takip sisteminden konteynerin kontrol edildiği belirtilerek düşüm işlemi gerçekleştirilir.

-X-Ray işlemleri biten konteynerler için gümrük müşavirliği firması çalışanları görevli gümrük muayene memuruna konteynerin özet beyan blokesinin kaldırılması için başvurur ve gümrük muayene memuru tarafından risk, bloke kaldırılır.- Malın alıcı firması ya da vekil tayin ettiği gümrük müşavirliği firması tarafından MİP e AŞ’ye kapı çıkış ve Zirai Karantina kontrolü için ARF (kontrol işlemi için evrak düzenlemek, işletici kuruluşa para yatırmak) işlemi talebinde bulunulur.

-Konteynırın bulunduğu yere Zirai Karantina Müdürlüğü personeli MİP çalışanı (konteynır kapaklarını açmak ve tekrar mühür takmak için gelen işçi) ve firma vekili işe gidilir, konteynır kapakları açılır, Zirai Karantina Müdürlüğü personelince muzlarda kontroller sağlandıktan sonra (çoğu zaman 2-3 kol indirilir ve içerisindeki muzlara bakılır) konteyner kapakları kapatılır ve MİP çalışanı tarafından mühürlenir. (MİP AŞ’ye ait plastik mühür tatbik edilir konteynere) Sonrasında Zirai Karantina Müdürlüğü personelince R Export belgesi düzenlenir. (Bir konşimentoya bağlı çok sayıda konteyner varsa Zirai Karantina Müdürlüğü personeli tüm konteynerlerin açılmasını talep etmeyebilir, aralarından örnekleme usulü konteynerlerin açılmasını talep edebilir)

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.