Ana Sayfa Dünya Kırmızı bültenle aranıyordu İstanbul’da yakalandı tutuklandı!

Kırmızı bültenle aranıyordu İstanbul’da yakalandı tutuklandı!

37
0

Haiti Devlet Başkanı Jovenel Moise’ye suikast suçlamasıyla İnterpol tarafından kırmızı bültenle aranan ve İstanbul Havalimanı’nda gözaltına alınan zanlı tutuklandı.

Moise’nin ölümüyle sonuçlanan suikastın zanlısı olarak kırmızı bültenle aranan Samir Handal, İstanbul Havalimanı’nda yakalandı. Handal’ın Amerika Birleşik Devletleri’nden Ürdün’e İstanbul üzerinden aktarmalı olarak gittiği ve saat 06.55’te havalimanında gözaltına alındığı öğrenildi.

Adalet Bakanlığı tarafından gönderilen talimat doğrultusunda zanlının Türkiye’ye girişi yapılarak 40 günlük geçici tutuklama talimatına istinaden Gaziosmanpaşa Cumhuriyet Başsavcılığına sevk edildiği ve tutuklanarak cezaevine gönderildiği bildirildi.

Haiti Dışişleri Bakanı Claude Joseph olayı sosyal medya hesabı üzerinden “Az önce Türk bakan, arkadaşım Mevlut Çavuşoğlu’na başkanın suikastiyle ilgili yürütülen soruşturmadaki en önemli zanlılardan biri olan Samir Handal’ın tutuklanması ile ilgili teşekkür etmek için görüştüm,” yorumunu yaptı.

2017 yılında devlet başanlığı görevine başlayan 53 yaşındaki Moise konutunda silahlı saldırıya uğrayarak hayatını kaybetmiş eşi de yaralanmıştı. Suikastle ilgili en önemli zanlı olarak Kolombiyalı bir paralı asker grubu öne çıkmıştı.

Olayla ilgili olarak 28 şüpheliden 3’ü öldürülmüş, 17’si Haiti makamlarınca yakalanarak tutuklanmıştı. Samir Handan, aranan 8 zanlıdan biriydi.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.