Ana Sayfa Gündem Etüt ücretine yüzde yüz zam yapan devlet okulu, talep olmayınca iptal kararı...

Etüt ücretine yüzde yüz zam yapan devlet okulu, talep olmayınca iptal kararı aldı

40
0

İzmir’de bir okulda ilkokul öğrencileri için başlatılan etüdlere yüzde yüz zam yapıldı. Zam nedeniyle talep azalınca etüdler iptal edildi.

Eski Milli Eğitim Bakanı Mustafa Necati Bey’in adını taşıyan, İzmir’in Konak ilçesi ilçesi Murat Reis Mahallesi’ndeki 92 yıllık Necatibey Ortaokulu için Mimarlar Odası İzmir Şubesi güçlendirilip korunması amacıyla dava açmıştı. Dava sürerken okulun bir bölümü yıkılmıştı.

Okulun devam eden ilkokul kısmındaysa dönem başında dördüncü sınıf öğrencilerinin derslerine destek olmak için okuldan sonra etütlerin başlayacağı duyuruldu.

Aylık 400 TL olan etüt ücretiyle birlikte, velilere “yeterli kayıt olursa etütlerin başlayacağı” söylendi. Kendi öğrencilerini ücretli bir etüde çağıran Necatibey İlkokulu, daha sonra yeterli talep olmadığını açıklayarak etütleri başlatmadı.

Yüzde yüzde zamlanınca talep olmadı

Geçen sene aynı etütlerin aylık 200 TL ücret karşılığı verildiği öğrenildi. Etütler dördüncü sınıf öğrencilerinin ortaokula geçmeden önce başarı puanının yükseltilmesini amaçladığı için diğer sınıflar için planlanmış bir etüt bulunmuyor.

Bu eğitim-öğretim döneminin başında ortaokul binasının yıkılması nedeniyle ikili eğitime geçilen okulda, veliler hem her ders için Milli Eğitim Bakanlığı’nın kaynakları dışında kitap almak zorunda bırakılmaktan, hem de bu eğitimin yetmemesi nedeniyle ücretli etüt teklif edilmesinden şikayetçi.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.