Ana Sayfa Dünya Belarus-Polonya geriliminde son dakika gelişmesi

Belarus-Polonya geriliminde son dakika gelişmesi

47
0

Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas, AB ile Belarus arasında yaşanan mülteci krizini değerlendirdi. Batı dünyasının, AB’nin istikrarını bozmak için Minsk yönetimini suçladığı ve “hibrid savaş” dediği olaylarla ilgili açıklama yapan Maas yaptırım seçeneğinin masada olduğunu söyledi.

Bugün Brüksel’de AB Dışişleri Bakanları bir araya gelecek ve bu konuyu görüşecek. Maas, “Minsk, insanlık dışı bir sistem ile mültecileri AB’ye baskı uygulamak amacıyla kullanıyor. Bu durum son günlerde düzelmedi aksine daha da kötüleşti” dedi. Maas, mültecileri taşıyan havayolu şirketlerinin Avrupa hava sahasını kullanamama tehdidinin de masada olduğunu hatırlattı.

BORRELL: YAPTIRIMLARI GENİŞLETEBİLİRİZ

Avrupa Birliği’nin (AB) dış politikadan sorumlu yetkilisi Josep Borrell, AB’nin Belarus‘a yönelik yaptırımlarını havayollarını, seyahat acentelerini ve göçmenlerin Belarus‘a taşınmasına müdahil olan diğer kişileri kapsayacak şekilde genişletmeyi beklediğini açıkladı.

Brüksel’deki AB dışişleri bakanları toplantısına gelen Borrell, hafta sonu Belarus dışişleri bakanına AB sınırındaki durumun tamamen kabul edilemez olduğunu ve insani yardıma ihtiyaç olduğunu söylediğini ifade etti.

DANİMARKA’DAN YAPTIRIMA DESTEK ÇAĞRISI

Öte yandan kuzey ülkesi Danimarka’dan da yaptırım çağrısı geldi. Danimarka Dışişleri Bakanı Jeppe Kofod, Avrupa Birliği’nin olası bir yaptırım kararı almasında hükümetinin bunu destekleyeceğini söyledi.

Belarus’a çok sert yaptırım uygulanması gerektiğini dile getiren Kofod, “Beşinci yaptırım paketi konusunda anlaşma sağlayabilmeyi umuyoruz” dedi.

AB BAKANLARI YAPTIRIMIN ÖNÜNÜ AÇTI

Avrupa Birliği (AB) dışişleri bakanları, AB’nin yaptırım çerçevesindeki değişiklikleri imzaladılar ve böylece Belarus’a yeni yaptırımlar getirilmesinin önünü açtılar.

AB’den yapılan açıklamada, “Konsey bugün, Belarus’un insanları siyasi amaçlarla kullanmasına karşılık verebilmek için, AB’nin Belarus sınırındaki durumu göz önünde bulundurarak yaptırım rejimini değiştirdi” denildi.

RUSYA: ARABULUCUK YAPMAYA HAZIRIZ

Kremlin, Rusya’nın yakın müttefiki Belarus ile Avrupa Birliği arasındaki göçmen krizinde arabuluculuk yapmaya hazır olduğunu ve zaten belli ölçüde arabuluculuk yaptığını açıkladı.

Kremlin krizde Rusya’nın rolü olduğu suçlamalarını reddetti, ancak Putin dün sorunun çözülmesine yardım etmeyi teklif etti.

Kremlin sözcüsü Dmitry Peskov, Rusya’nın nasıl katkıda bulunacağını düşündüğü sorusu üzerine, “yalnızca müzakere aracı olarak, bunu zaten kısmen yapıyor” dedi.

Peskov gazetecilere yaptığı açıklamada, ABD Dışişleri Bakanlığı’nın Belarus’un AB sınırındaki eylemlerinin, Ukrayna yakınlarındaki Rus askerlerinin dikkati dağıtmayı amaçladığı yönündeki açıklamasını da “yanlış” olarak nitelendirdi.

Ukrayna, sınırının yakınında yaklaşık 100,000 Rus askeri olduğunu açıklarken, ABD olası Rus saldırısı konusunda uyarılarda bulundu.

LUKAŞENKO: MÜLTECİLERİ İKNA EDEMEDİK

Belarus Devlet Başkanı Alexander Lukashenko, Batı sınırına yakın kamplardaki göçmenleri evlerine geri dönmeye ikna etmeye çalıştığını ancak bu konuda başarılı olamadığını açıkladı. Belarus resmi haber ajansı Belta’da yer alan habere göre Lukashenko, Belarus‘un kendisine yönelik yeni yaptırımlara karşılık vereceğini de açıkladı.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.