Ana Sayfa Dünya Kremlin: Erdoğan’ın “bir avuç ülke” ifadesi kabul edilemez

Kremlin: Erdoğan’ın “bir avuç ülke” ifadesi kabul edilemez

63
0
Russia's President Vladimir Putin (L) is pictured during a joint news conference with his Turkish counterpart Tayyip Erdogan in Ankara December 1, 2014. Putin said on Monday that Moscow could not carry on with the South Stream project if the European Union was opposed to it. Speaking at a joint news conference with Turkish President Erdogan, Putin said the European Commission was reluctant to give the green light to the South Stream project. REUTERS/Mikhail Klimentyev/RIA Novosti/Kremlin (TURKEY - Tags: POLITICS) ATTENTION EDITORS - THIS IMAGE HAS BEEN SUPPLIED BY A THIRD PARTY. IT IS DISTRIBUTED, EXACTLY AS RECEIVED BY REUTERS, AS A SERVICE TO CLIENTS

Rusya Devlet Başkanlığı Sözcüsü, Erdoğan’ın ifadelerinin diplomatik olarak kabul edilemez söyleyerek BMGK daimi üyelerinin ‘dünyayı faşizmden kurtarmak için tüm yükü üzerlerine aldığını’ söyledi.

Rusya Devlet Başkanlığı Sözcüsü Dmitri Peskov, AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın BM Güvenlik Konseyi’nin “beş” daimi üyesi hakkında yaptığı açıklamayı henüz orijinalinde okumadığını, ancak “bir avuç ülke gibi kavramların aşağılayıcı olduğuna inandığını” söyledi.

Peskov, “Anladığınız gibi, çeviride nüanslar çok önemlidir. Çünkü Rusça’da ‘bir avuç ülke’ muhtemelen diplomasi açısından bu dünyayı faşizmden kurtarmak için tüm yükü üzerlerine alan ve çok fedakarlık yapan bu ülkeler için kebul edilemeyecek aşağılayıcı bir kavramdır” dedi.

Kremlin Sözcüsü, açıklamayı henüz Türkçe okumadığını ancak kesinlikle okumaya niyetli olduğunu da sözlerine ekledi.

Öte yandan Peskov’un “iyi niyetli” tahminin aksine Erdoğan gerçekten “bir avuç ülke” ifadelerini kullanmıştı.

2 gün önce AKP’li Erdoğan, Angola parlamentosunda yaptığı konuşmasında BM Güvenlik Konseyi’ne ilişkin “İnsanlığın kaderinin İkinci Dünya Savaşı’nın galibi bir avuç ülkenin insafına bırakılamayacağını, bırakılmaması gerektiğini savunuyoruz” sözlerini kullanarak “Dünya beşten büyüktür” diye eklemişti.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.