Ana Sayfa Dünya Yunanistan’ı sağanak yağış ve fırtına vurdu

Yunanistan’ı sağanak yağış ve fırtına vurdu

48
0

Yunanistan’da dün gece yarısından itibaren etkili olan sağanak yağış ve fırtına hayatı felç etti. Yağış ve fırtınası nedeni ile onlarca ev ve işyeri sular altında kaldı, arabalar sürüklendi. Atina’da kriz masası kuruldu, okullar tatil edildi.

Yunanistan’da dün gece yarısından itibaren etkisi altına alan sağanak yağış ve fırtına özellikle başkent Atina ile Pire’de etkili oldu. Fırtına nedeni ile şehir merkezindeki Nea Smyrni, Paleo, Gounari, Antheon ve Chaidari bölgelerinde onlarca ev ve işyeri sular altında kaldı.

Cadde ve sokaklar göle dönerken toplu taşıma araçları ve otomobiller köprülerin altında tavanına kadar suya gömüldü. Araçlarda mahsur kalanlar itfaiye ekipleri tarafından kurtarıldı.

250’DEN FAZLA EV VE İŞYERİ SULAR ALTINDA

Atina merkeze bağlı onlarca köy ve mahalle yollarının ulaşıma kapandığı belirtildi. Atina Belediyesi oluşturduğu kriz masasında sivil toplum örgütleri ile birlikte kurtarma çalışmalarına başladı. İtfaiyenin 250 ev ve işyerinde suları boşaltmaya çalıştığı belirtildi.

OKULLAR TATİL EDİLDİ

Bir saat içerisinde ortalama 120 kilogram yağışın düştüğü Atina ve Pire’de okullar pazartesi gününe kadar tatil edilirken, orduya ise talimat verilerek yardım için hazırlık yapması istendi.

Pire kentinde ise seller nedeniyle bazı yolların kapandığı yardım isteyen vatandaşlara ulaşılamadığı belirtildi.

Yunanistan’ın Atina ve Pire kentleri ile Attika bölgesini etkisi altına alan sağanak yağış ve fırtınanın 15 Ekim 2021 Cuma günü akşamına kadar devam edeceği belirtildi.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.