Ana Sayfa Haberler Sadettin Tantan: Siyasi cinayetler söylemi iktidarın taktiğidir

Sadettin Tantan: Siyasi cinayetler söylemi iktidarın taktiğidir

38
0

Eski İçişleri Bakanı Sadettin Tantan, siyasi cinayetler söylemi iktidarın taktiği olduğunu açıkladı. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun açıkladığı, “Siyasi cinayetler olabileceği”ne ilişkin açıklamayı İyi Parti Genel Başkan Yardımcısı Koray Aydın da doğrulamış ve kendilerine benzer yönde bilgiler ulaştığını aktarmıştı. Ankara Cumhuriyet Savcılığı da bu açıklamalar sonrasında re’sen soruşturma başlatmıştı.

Eski İçişleri Bakanı Sadettin Tantan, muhalefet milletvekillerinin halkla iç içe olmaması, suikasta uğramaktan korkmaları için, bu iddiaların iktidar kaynaklı olarak yayıldığını öne sürdü.

Sözcü’den Saygı Öztürk’e konuşan Tantan, “Siyasi cinayetler” söylemi konusunda görüşlerini şöyle açıkladı:

“Hangi makamda olursa olsun, o kişinin makamını kaybetmemek, iktidarda olan siyasilerin de iktidarını kaybetmemek için makama, iktidara talip olanları tasfiye etmek adına çalışma yapıldığı algısı yaratılır. Korku, panik ortamının yaratılmasıyla kendilerinin halk tarafından kabullenmesi sağlanır ve o iktidara gelmelerini engelleyebilirler. Yani söylentiler bilinçli olarak çıkarılır ve bunlar siyasi parti yetkililerine el altından duyurulur. Planlı, programlı olarak yapılır. Burada yerli ve yabancı işbirliği içinde olan aktörlerin de payı olabilir.”
Bu söylemin muhalif milletvekilleri ile halkın biraraya gelmesini engellemek için çıkarıldığını aktaran Tantan muhalefete seslenerek şunları söyledi;

“Ayrıca kamu görevlilerine de moral versinler. Devlet içinde görev yapan dürüst çok sayıda kamu görevlisi var. Muhalefet, devlet kurumlarına sahip çıkarsa, oradaki vatanperver insanlar da kanunsuz emirleri artık dinlemeyecek ve yasadışı istekleri yerine getirmeyecektir.”

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.