Ana Sayfa Haberler AKP’li Bakan Bilgin: Gençler Türkiye’den kaçmak için değil dünyayı tanımak için yurtdışına...

AKP’li Bakan Bilgin: Gençler Türkiye’den kaçmak için değil dünyayı tanımak için yurtdışına gidiyor!

35
0

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, gençlerin yurt dışına gitme eğilimiyle ilgili, “’Türkiye’den kaçmak istiyorlar’ diye bakmamak lazım. Gençler dünyayı tanımak istiyorlar.” dedi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu’nun (TİSK) İstanbul’da MESS Teknoloji Merkezi’nde (MEXT) “İşimizin Yarını” ana temasıyla düzenlediği Ortak Paylaşım Forumu’na katılarak konuşma yaptı.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, “Gençlerin yurt dışına gitme hevesi eğitimli gençlerde daha fazla. Gençlerdeki bu arzunun olması doğal. ‘Türkiye’den kaçmak istiyorlar’ diye bakmamak lazım. Gençler dünyayı tanımak istiyorlar.” dedi.

‘GENÇLER TÜRKİYE’DEN KAÇMAK İSTEMİYORLAR DÜNYAYI TANIMAK İSTİYORLAR’

“Geleceğe dair en büyük güvencemiz gençlik” diyen Bakan Vedat Bilgin, gençlerin yurt dışına gitme eğilimiyle ilgili, “Şu anda Türkiye’nin yurt dışında doktora yapan 30 bin genci var. Dünyanın en iyi üniversitelerine gidip orada bir Türk gencine rastlarsanız. Bunlardan endişe duymamak lazım. Dönenler, oralarda kalanlardan daha çok. Türkiye eski Türkiye değil. Genetik biyoloji alanında uzmanlık yapmış biri eskiden döndüğünde çalışacak yer bulamazdı. Genetik laboratuvarı yoktu. Şimdi ülkemizin her alanda yatırım yapmış işletmeleri, üretim tesisleri ve laboratuvarı var. Gençlerin yurt dışına gitme hevesi eğitimli gençlerde daha fazla. Gençlerdeki bu arzunun olması doğal. ‘Türkiye’den kaçmak istiyorlar’ diye bakmamak lazım. Gençler dünyayı tanımak istiyorlar. Dünyayı tanıyacak bilgiye ve donanıma sahipler.” ifadelerini kullandı.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.