Ana Sayfa Ekonomi Varank’ın açılışını yaptığı fabrika yerinde yok! Patron kaçtı…

Varank’ın açılışını yaptığı fabrika yerinde yok! Patron kaçtı…

55
0

Şanlıurfa’da devlet desteğiyle yapılan Bakan Varank’ın törenle açtığı Yılmazlar Terlik ve Ayakkabı Fabrikası’nda, 400 işçi ücretsiz izne çıkarılıp fabrika boşaltıldı.

Şanlıurfa Valiliği, Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi ve Karacadağ Kalkınma Ajansı tarafından desteklenen Organize Sanayi Bölgesi’nde Yılmazlar Terlik ve Ayakkabı Fabrikası’nın resmi açılışı Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’ın da katılımıyla 27 Haziran 2021’de yapılmıştı. Açılışta konuşan Bakan Varank, söz konusu fabrikanın Şanlıurfa’nın ayakkabı üretim merkezi olacağını duyurmuştu.

Sözcü’den Ahmet Kaya’nın haberine göre; Bakan Varank, Şanlıurfa’da kurulan fabrikada yıllık 10 milyon çift ayakkabı üretildiğini ve bunun bir bölümünün ihraç edildiğini söylerken, kapasitenin 30 milyon çifte kadar çıkarılabilme imkanının bulunduğunu söylemişti. Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, açılıştan sonra da tesisleri gezerek kadın çalışanlarla sohbet etmişti.

İŞÇİLER DURUMDAN ŞÜPHELENİNCE…

Açılışında bin 600 kişiye istihdam sağladığı açıklanan İŞKUR’un da çeşitli projelerle desteklediği Yılmazlar Ayakkabı ve Terlik Fabrikası’nda çeşitli sıkıntılar nedeniyle çalışan sayısı bin 200 azalarak 400’e kadar düştü. Maaşlarda ödeme sıkıntısı yaşandığı için çalışanların bir kısmı kendi rızasıyla işten ayrılırken, bir kısmı ise yönetimin tasarrufuyla fabrikadan çıkarıldı.

Geçtiğimiz hafta ise söz konusu fabrikada sürpriz bir gelişme yaşandı. İddiaya o ki fabrikada çalışan 400 işçi yeni düzenlemeler ve fabrikada tadilat yapılacağı gerekçesiyle ücretsiz izne çıkarıldı. Bu dönemde bazı işçiler, fabrikadaki makinelerin taşındığını fark edince durumu işverenlerine sordu. İşverenler ise kendilerine, “Yeni makineler gelecek” cevabı verdi. Ancak, kullanılan makinelerin de daha 1.5-2 yıllık olduğunu bilen işçiler, durumu araştırınca fabrikadaki tüm makinelerin taşındığı ortaya çıktı.

“BİZİ KANDIRIYORLAR”

İşçiler, bu gelişme üzerine fabrika sahiplerine ulaşmaya çalıştı ancak görüşme talepleri kabul edilmedi ve fabrikayı tahriple suçlandı. Bunun üzerine Şanlıurfa Valiliği’ne giderek Vali Abdullah Erin ile görüşme talebinde bulunan işçilere ise bir yetkilinin, “Vali Bey OSB Başkanı ve fabrika sahipleriyle görüşüyor. Sorununuz çözülmeye çalışılıyor. Siz de haklıyken haksız duruma düşmemeniz için yasadışı bir işe kalkışmayın” dediği öğrenildi.

Tüm çalışanların alamadığı 3 maaşlarıyla tazminatları bulunduğunu belirten işçiler, “İznimiz bitmeden fabrikanın boşaltıldığını öğrenince koşarak buraya geldik. Niye böyle bir şey yaptılar anlamadık. Fabrika sahipleri önce telefonlarımıza çıkmadı. Şimdi de telefonda bize hakaret ediliyor. Bize, ‘Cuma gelin çıkışlarınızı alın, paralarınızı 15 gün sonra ödeyeceğiz’ diyorlar. Ama, gayet iyi biliyoruz ki bizi kandırıyorlar. Hakkımızı alabilmek için sonuna kadar mücadele edeceğiz” ifadelerini kullandı.

Bu arada, fabrika sahibinin yakın bir zamanda Suriye’de bir tesis açtığı, makinalarını ya bu fabrika ya da işverene ait Rusya ve Özbekistan’daki tesislerinden birisine götürülmüş olabileceği iddia edildi.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.