Ana Sayfa Haberler “İstanbul Emniyet Müdürü Zafer Aktaş ile bazı müdürlere evler arabalar aldık milyonlarca...

“İstanbul Emniyet Müdürü Zafer Aktaş ile bazı müdürlere evler arabalar aldık milyonlarca doları yurt dışına kaçırdık”

37
0

İş insanı Tuncay Çapraz’ın boşanma aşamasındaki eşi Jale Çapraz’ın iddiaları: İstanbul Emniyet Müdürü Zafer Aktaş ile bazı müdürlere evler, arabalar aldık, milyonlarca doları yurt dışına kaçırdık.

Elektronik şirketi Yu-Ma-Tu’nun sahiplerinden iş insanı Tuncay Çapraz’ın boşanma aşamasındaki eşi Jale Çapraz’ın koruma ve uzaklaştırma talebinde bulunduğu dilekçesinde İstanbul Emniyet Müdürü Zafer Aktaş ile Muğla Emniyet Müdürü Süleyman Suvat Dilberoğlu’nun da aralarında bulunduğu polis müdürlerine ilişkin iddialar yer aldı. Müdürler iddiayı yalanladı.

Cumhuriyet gazetesinden Seyhan Avşar’ın haberine göre, Jale Çapraz, şiddet gördüğünü öne sürerek 2020 yılında boşanma davası açtı. Dava devam ederken eşi tarafından ölüm tehdidi aldığını öne süren Jale Çapraz, Ocak 2021’de Küçükçekmece 8. Aile Mahkemesi ve Büyükçekmece 1. Aile Mahkemesi’ne başvurarak uzaklaştırma ve koruma talebinde bulundu. Mahkemeye sunulan talep dilekçesinde İstanbul ve Muğla’nın emniyet müdürleriyle ilgili iddialar da yer aldı.

‘POLİS ŞEFLERİ SAYESİNDE ÇOK PARA KAZANDIK’

1990 yılından sonra eşi ile beraber çok para kazandıklarını belirten Çapraz 1998 yılında eski İstanbul Narkotik Şube Müdürü Ferruh Tankuş, şu an Muğla İl Emniyet Müdürü olan Süleyman Suvat Dilberoğlu, İstanbul İstihbarat eski Şube Müdürü Adem Demir, şu an İstanbul Emniyet Müdürü olan Zafer Aktaş ile eski istihbarat şube müdürü Ersan Dalman ile aile dostu olduklarını belirtti. Dilekçesinde polis şefleri sayesinde çok para kazandıklarını öne süren Çapraz, “Polis şeflerine maddi destek olduk. Ev ve arsa paraları verdik” ifadelerini kullandı.

KÜRŞAT YILMAZ’DAN KORUMUŞLAR

1998 yılında ise suç örgütü lideri Kürşat Yılmaz’ın, eşini kurşunlattığını aktaran Çapraz, bu süreçte de polis şeflerinin kendilerini koruduğunu iddia etti. “Polis şefleri ile dostluğumuza mecburen devam ettik” diyen Çapraz, “Eşim polis şeflerini Yunanistan, Finlandiya ve birçok ülkeye seyahate götürdü. Polis şeflerine ev ve arsalar aldık. Hatta Zafer beyin vergi levhası olmayan işsiz ablası üzerine Muğla-Bodrum’da 15-20 dönüm arsa aldık. Paraları her seferinde ben teslim ettim. Yaklaşık 3 milyon dolar taşıdım. Oğlu Mustafa’ya 5 milyon TL’lik Yu-Ma-Tu elektronik eşyayı karşılıksız verip Ankara’ya gönderdik” dedi.

İDDİALARLA İLGİLİ BİR ADIM ATILMADI

Eşi ile oğlunun kendisini ölümle tehdit ettiğini aktaran Çapraz, “Polis şefleri de davadan vazgeçmem için baskı yapıyorlar. Ülkemizden birlikte kaçırdığımız milyonlarca dolar paranın tespit edilmesini hep birlikte engellemeye çalışıyorlar. Aldığım tehditler ve üzerime gelen baskılar nedeniyle koruma ve uzaklaştırma kararı çıkarılmasını istiyorum” ifadelerini kullandı. Mahkemenin koruma ve uzaklaştırma kararı vermesinin ardından söz konusu karar Büyükçekmece İlçe Emniyet Müdürlüğü’ne gönderildi. Çapraz’a koruma verilirken söz konusu iddialar için ise herhangi bir adım atılmadı.

ZAFER AKTAŞ: İDDİALAR YALAN

Haberde, İstanbul Emniyet Müdürü Zafer Aktaş’ın, Tuncay Çapraz’ı tanıdığını ancak yıllardır görüşmediğini söylediği aktarıldı. Aktaş, “İddialar yalandır, hayatım boyunca namusum ve şerefim için yaşadım” diye konuştu. Gazetemize konuşan Muğla Emniyet Müdürü Süleyman Suvat Dilberoğlu, “Tuncay Çapraz’ı 90’lı yıllardan tanıyorum. Ayağından vurulan çocuk. Uzun yıllardır görüşmüyorum. Ne yaptı ki adam bize ben ne bileyim? Bize para mı vermiş? Allah Allah. Bize ne yaptı ki hatırlamıyorum. O zamanlar bizim arkadaştı doğru. Ama bize ne yaptığını hatırlamıyorum” ifadelerini kullandı.

DALMAN: BENİM BU TARZ İŞLERLE İŞİM OLMAZ

Ersan Dalman ise Jale Çarpaz ile aile dostu olmadıklarını belirterek “Beni tanıyorsa eşinden dolayı tanıyordur. Eşiyle tanışıyordum. Beni bir iki kez görmüştür” dedi. İddialara ilişkin ise Dalman, “Benim bu tarz işlerle işim olmaz” ifadelerini kullandı.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.