Ana Sayfa Haberler Bahçeli bu sefer de Rusya’ya savaş açtı!

Bahçeli bu sefer de Rusya’ya savaş açtı!

35
0

MHP lideri Bahçeli, “PYD’ye Moskova’da ofis açmasına müsaade eden Rusya’nın İdlib’de terörle mücadele söylemi inandırıcı değildir” dedi, M4 karayolu operasyonuna rıza gösterilemeyeceğini söyledi.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Meclis’in açılmasının ardından partisinin ilk grup toplantısında konuştu. Rusya ile yeni işbirliği kararlarını savunan Bahçeli, İdlib’deki gelişmelerle ilgili ise tepki gösterdi. Bahçeli şunları söyledi:

SURİYE’DE ÇÖZÜM BULMA VAKTİ GELDİ: Sayın Cumhurbaşkanımızın ifade ettiği gibi Suriye’de kalıcı çözüm bulma vakti gelmiştir. Ülkemizde misafir bulunan Suriyeli sığınmacıların evlerine ve yurtlarına güvenle dönebilmeleri, İdlib merkezli yeni bir göç dalgasının sınırlarımıza yığılmasına mani olabilmek için bahse konu çözüm ikliminin gerçekçi bir biçimde yeşermesi şarttır.

ERDOĞAN-PUTİN GÖRÜŞMESİ: 29 Eylül’de Soçi’de Putin ile 3 saat toplantı yapan Cumhurbaşkanımız Suriye’yi görüşme fırsatı bulmuştur. Rusya ile iş birliği alanlarının uçak motorları, savaş uçakları gibi alanları kapsayacak şekilde genişletmek iki ülkenin de çıkarlarına uygundur. Suriye’de nihai ve sürdürülebilir bir çözüm bulma vakti Sayın Cumhurbaşkanımızın da söylediği gibi gelmiştir.

Rusya Dışişleri Bakanı ve Kremlin Sözcüsü’nün Türkiye’nin Suriye’deki taahhütlerine uymadığını söylemesi çarpıtmadır. Soçi Zirvesi İdlib’in çok ötesine geçerek bütüncül bir perspektife bürünmüş, karşılıklı anlayış ön plana çıkmıştır. Suriye konusu kağıda dökülmüş, defalarca mutabakat sağlanmış bir durumdur.

‘ORADAKİ İNSANLARIN TÜRKİYE’YE KAÇMASI DEMEKTİR’

M4 KARAYOLU OPERASYONU

Birincisi İdlib, ikincisi 5 Mart 2021 mutabakatı ve üçüncüsü PKK/YPG ile Rusya ilişkisidir. PKK’ya, PYD’ye Moskova’da ofis açmasına müsaade eden Rusya’nın İdlib’de terörle mücadele söylemi bize göre inandırıcı değildir. Sözde M4 karayolunun güvenliğini sağlamak üzere Rusya ve Suriye ortaklığı ile bir operasyon bile gündeme gelmiştir. Bu operasyon sonrası oradaki insanların Türkiye’ye kaçması demektir. Buna rıza göstermemiz hayal ötesidir.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.