Ana Sayfa Dünya Lavrov’dan İdlib açıklaması: ‘Türkiye’nin anlaşmayı uygulamasında ısrarcı olacağız’

Lavrov’dan İdlib açıklaması: ‘Türkiye’nin anlaşmayı uygulamasında ısrarcı olacağız’

18
0

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Türkiye’yle İdlib’e ilişkin yaptıkları anlaşmanın tamamen uygulanması konusunda ısrarcı olacaklarını duyurdu. Söz konusu anlaşma, Türkiye’nin, İdlib’deki radikal cihatçılar ile muhalif grupları birbirinden ayırmasını içeriyor.

Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov, Mısırlı mevkidaşı Sami Şükrü ile başkent Moskova’da gerçekleştirdiği görüşme sonrası yaptığı açıklamalarda, “İdlib gerilimi azaltma bölgesinde, terörist tehdidi devam ediyor, hatta artıyor” dedi.

Suriye’nin İdlib bölgesinde varlığını koruyan “terörist” grupların Suriye ordusuna karşı saldırılarını sürdürdüğünü belirten Lavrov, “Dahası, Rus güçlerine karşı saldırı girişimlerinde bulunuyorlar” ifadelerini kullandı.

Rusya Dışişleri Bakanı sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bu sebeple Rusya tarafı, (Devlet Başkanı Vladimir) Putin ile (Cumhurbaşkanı Recep Tayyip) Erdoğan’ın arasındaki anlaşmaların tamamen uygulanmasının gerekliliğini teyit etmektedir. Üstlerine giydikleri yeni giysiler fark etmeksizin, en başta Heyet Tahrir Şam militanları olmak üzere (İdlib’deki) teröristler izole edilmelidir. Nihai olarak bu terörist gruplar etkisiz hâle getirilmelidir.

Bu da ne kadar erken yapılırsa o kadar iyi olur. (İdlib’deki duruma ilişkin) Mevcut anlaşmaların tamamıyla uygulanmasında ısrarcı olacağız.

Suriye topraklarında yabancı askeri güçlerin bulunmasına gelince, bilindiği gibi birleşmiş milletler güvenlik konseyi’nde oybirliği ile kabul edilmiş olan ve kimsenin de iptal etmediği 2254 numaralı karar, Suriye’nin egemenliğini, bağımsızlığını ve toprak bütünlüğünü teyit etmektedir. Bu karar doğrultusunda, sadece meşru Suriye hükümeti tarafından ülke topraklarına davet edilmiş olan askeri güçlerin burada bulunmaya hakkı vardır.”

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.