Ana Sayfa Dünya 125 milyon yıllık dinozor fosili bulundu

125 milyon yıllık dinozor fosili bulundu

52
0

İngiltere’de yürütülen kazı çalışmalarında iki yeni dinozor türüne rastlandı. Ülkenin güneyinde bulunan Wight Adası’nda bulunan fosillerin 125 milyon yıl öncesinden kalma dev canlılara ait olduğu düşünülüyor.

Paleontologlar “spinosauridae” familyasında bulunan iki türün de görünüşünün korkutucu olduğunu, boylarının 9 metre ve kafataslarının da 1 metreye ulaştığını belirtiyor. 50 kemikten oluşan iskeletlerin çıkarılması yıllar sürdü. Ceratosuchops inferodios adlı türün adı “cehennemden çıkmış, boynuzlu ve timsah kafalı bir balıkçıl kuş” anlamına geliyor. Riparvenator milnerae ise “Milner nehir kenarı avcısı” demek.

Fosil koleksiyoncuları iki adet kafa tası fosilini çıkardıktan sonra adada yer alan dinozor müzesi büyük bir kuyruk fosilini aynı bölgeden çıkarmıştı.

İngiltere’de 1983’te de aynı familyaya ait bir başka dinozor olan Baryonyx’e ait fosiller ortaya çıkmıştı.
Doktora öğrencisi Chris Baker “Bulduğumuz kafa tası Baryonyx’ten de, birbirlerinden de farklı. Bu da İngiltere’nin, tahmin edilenden daha fazla spinosauridae familyasından dinozora ev sahipliği yaptığını gösteriyor” açıklamasını yaptı.

Araştırma ekibinden dinozor uzmanı Darren Naish ise “Wight adasında Baryonyx’e benzeyen dinozorların keşfedilmeyi beklediğini biliyorduk. Ama bunları peş peşe bulmak bizim için de büyük bir sürpriz oldu” ifadelerini kullandı.

Uzmanlar Avrupa’da ortaya çıkan spinosauridae familyasının daha sonra Asya, Afrika ve Güney Amerika’ya yayıldığını tahmin ediyor. Dinozor müzesinin küratörü Dr. Martin Munt, son fosillerle birlikte Wight Adası’nın Avrupa’da en fazla dinozor bulunan yerlerden biri olma özelliği taşıdığını söylüyor.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.