Ana Sayfa Haberler Türkiye, Suriyeliler için ücretsiz tıbbi tedaviyi askıya aldı

Türkiye, Suriyeliler için ücretsiz tıbbi tedaviyi askıya aldı

53
0

Türkiye’nin, tedaviye ihtiyaç duyan Suriyeli mülteciler için geçici koruma kimlik kartının verilmesini askıya alarak yerine sağlık turizmi belgesi koyduğu belirtiliyor.

Al Monitor’un haberine göre, yeni sistem devlet hastanelerinde ücretsiz tedaviyi iptal ederek ve tedavi masraflarının tamamını ödemeye zorlayarak Suriyeli hastaların Türkiye’ye girişini kısıtlıyor.

Haberde, Babülhava sınır kapısının tıbbi koordinasyon ofisinin 20 Eylül’de yayınladığı genelgede “Türk hastanelerinde Suriyeli hastalar için yeni bir sağlık sisteminin etkinleştirilmesine kadar, tıbbi sevk alan hastalara, bu tıbbi sevklerin verilmesinin 11 Eylül itibariyle durdurulduğunu bildiririz.” denildiği aktarılıyor.

Babülhava’nın tıbbi koordinasyon ofisi müdürü Beşir İsmail, Al Monitor’e, Türkiye’nin yeni tedbiri sonucunda 120 hastanın tedavi görmeden Suriye topraklarına döndüğünü ve şu anda tedavi için acilen Türkiye topraklarına girmesi gereken 600 hasta olduğunu söyledi.

Sistemin şu şekilde işlediği belirtiliyor: “Türkiye topraklarına giriş yapan Suriyeli hastalar için bir Kimlik makbuzu düzenlenecek. Suriyeli mülteci daha sonra ikamet ettiği ve tedavi görmek istediği ildeki Türk göçmenlik bürosuna giderek makbuzu resmi geçici koruma kartı (Kimlik) ile değiştirmeli. Kart, Suriyeli mültecilere devlet hastanelerinde ücretsiz tıbbi tedavi ve Türk eczanelerinden ücretsiz ilaç tedavisi de dahil olmak üzere tüm Türk devlet hizmetlerinden yararlanma hakkı veriyor.”

Türkiye’nin ‘Kimlik’inin bir medikal turizm belgesiyle değiştirmeye yönelik son kararının, Suriyeli mültecilere tüm bu hizmetleri vermeyeceği belirtiliyor. Bu durumda, “Suriyeliler, daha önce Türk hükümeti tarafından karşılanan pahalı tıbbi tedavileri ödemek zorunda kalacak.”

“Hatay Devlet Hastanesi’ne artık Suriye’den hasta alınmıyor”

Babülhava’nın tıbbi koordinasyon ofisi müdürü İsmail, şunları söyledi: “Yeni turizm belgesi tüm illerdeki Türk hastaneleri tarafından tanınmıyor. Yeni kararla ilgili genelge tüm hastanelere ulaşmadı. Bu arada Hatay Devlet Hastanesi, tedavi prosedürleriyle ilgili yeni bir kararın yürürlüğe girmesini bekleyen Suriyeli hastaların 15 Eylül’e kadar kalmasına izin verdi. O tarihten itibaren Hatay Devlet Hastanesi’ne artık Suriye’den hasta alınmıyor.”

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.