Ana Sayfa Ekonomi 5 lt diye aldığı yağ eve gittiğinde 4.5 lt çıktı!

5 lt diye aldığı yağ eve gittiğinde 4.5 lt çıktı!

52
0

Marketten 69.95 TL’ye 5 litre yağ satın alan bir vatandaş, eve gittiğinde yağın 4.5 litre olduğunu gördü. Yağdaki gramaj oyunu gün yüzüne çıktı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın hayat pahalılığı nedeniyle zincir marketlere başlattığı operasyon sonrasında gıda fiyatlarındaki fahiş artış ticaret müfettişleri tarafından denetlenmeye devam ediyor.

Ülke genelinde çok sayıda il ve ilçede ise zabıta ekipleri indirim ve fırsat ürünlerinin fotoğraflarını çekerek, etiketle kasa fiyatlarının tutup tutmadığı incelerken, yağdaki gramaj oyunu gün yüzüne çıktı.

5 LİTRE DİYE ALDIĞI YAĞ 4.5 LİTRE ÇIKTI
Marketten 69.95 TL’ye 5 litre yağ satın alan Sefa Şişman isimli vatandaş eve gittiğinde yağın 4.5 litre olduğunu görünce şaşırdı. Marketten aldığı kasa fişinde de 5 litre yazdığını gören Şişman durumu yetkililerle paylaşarak denetimlerin artmasını istedi.

ALDATICI UYGULAMA KAPSAMINA ALINDI
Yenisafak’ta yer alan habere göre marketlerdeki gramaj oyununa ilişkin konuşan Tüketici Başvuru Merkezi Onursal Başkanı Aydın Ağaoğlu, geçtiğimiz nisan ayında uygulanmaya başlayan yasal düzenlemeye dikkat çekti. Aydın Ağaoğlu, çıkarılan yasa ile gramaj değişikliğinin belli edilmeden mevcut ambalajların kullanılmasının aldatıcı ticari uygulama kapsamına alındığını belirtti.

Gramaj üzerinden yapılan oynamaların paket üzerinde belirtilmemesi halinde cezaların 11 bin 500 TL’den başlayarak 115 bin TL’ye kadar çıktığını aktaran Ağaoğlu, ”Yani yönetmeliğimiz diyor ki bu ihlal yurt çapında yapılıyorsa bakanlık 115 bin TL’ye kadar ceza uygulayabilir.” diye ifade etti.

Ağaoğlu, vatandaşlara bu yönde bir ürünle karşılaşmaları halinde söz konusu ürünün ve fiyatının fotoğraflarını çekerek bakanlığın mobil tüketici uygulaması üzerinden şikayette bulunmaları yönünde tavsiyede bulunduklarını belirtti.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.