Ana Sayfa Dünya ABD’de Covid-19 aşısı olmayan 175 sağlık çalışanı işten çıkarıldı

ABD’de Covid-19 aşısı olmayan 175 sağlık çalışanı işten çıkarıldı

55
0

ABD’de 35 bin çalışanı olan bir hastane zinciri, aşı olmayan 175 çalışanının iş sözleşmelerini feshetti. ABD’nin Kuzey Carolina eyaletindeki hastane zinciri, korona virüsü (Covid-19) aşısı olmayan 175 çalışanının işine son verdi.

Kuzey Carolina merkezli hastane zinciri Novant Health, Amerikan medyasına yaptığı açıklamada, Covid-19 aşı zorunluluğuna uymayan 175 sağlık çalışanının sözleşmelerinin feshedildiğini duyurdu.

Sağlık kuruluşu, tıbbi veya dini muafiyeti olan çalışanları için ise haftalık Covid-19 testi, kurum içinde N95 maskesi ve göz koruması kullanmaları zorunluluğunu uygulamaya soktu.

35 bin çalışanı bulunan sağlık kuruluşu, geçen haftaya kadar aşı yaptırmayan 375 çalışanına 5 gün ücretsiz uzaklaştırma cezası vererek ekstra zaman tanıdığını, buna rağmen aşı olmayı kabul etmeyenlerin iş sözleşmelerinin iptal edileceğini açıklamıştı.

Novan Health, ilk olarak 22 Temmuz’da çalışanlarının aşı yaptırmalarının zorunlu olduğuna dair bir duyuru yapmış ve tam olarak aşılanmaları için 15 Eylül’e kadar süre tanımıştı.

Çalışanlarına Covid-19 aşısını ilk zorunlu kılan Teksas’taki Houston Methodist Hastanesi de aşıyı reddettiği için 150 sağlık çalışanını işten çıkarmıştı.

ABD Başkanı Joe Biden, en az 100 çalışanı olan işyerlerinde Covid-19 aşısını zorunlu kılarken geçen ay, personelini aşılatmayan huzurevi tesislerine yapılan federal yardımların kesileceğini açıklamıştı.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.