Ana Sayfa Dünya İsrail ile normalleşme konferansına katılanlar hakkında tutuklama kararı çıkarıldı

İsrail ile normalleşme konferansına katılanlar hakkında tutuklama kararı çıkarıldı

35
0

Irak Yüksek Yargı Konseyi, Erbil’de Cuma günü düzenlenen ve İsrail ile ilişkileri normalleştirme çağrısı yapan konferansa katılanlar hakkında tutuklama kararı verdi.

Irak Yüksek Yargı Konseyi’nin, İsrail ile ilişkileri normalleştirme çağrısı yapan ve Erbil kentinde geçen Cuma günü düzenlenen konferans katılımcıları hakkında tutuklama kararı çıkardığı bildirildi. Irak Yüksek Yargı Konseyi Basın Ofisi tarafından yapılan açıklamada, Irak Sahva Güçleri Lideri Visam el-Hardan hakkında İsrail ile normalleşme için oynadığı rolden dolayı tutuklama kararı çıkarıldığı belirtildi.

KONFERANSA KATILANLAR TUTUKLANACAK
Söz konusu konferansta bulunan Iraklı siyasetçi Misal el-Alusi ve Kültür Bakanlığı memuru Seher Kerim el-Tai hakkında da tutuklama kararı çıktığı kaydedilen açıklamada, “Konferansta yer alan diğer kişilerin de kimlikleri tespit edildiğinde haklarında benzer karar alınacak” ifadelerine yer verildi.

“İsrail ile normalleşme” temalı konferans, Irak’taki Sünni, Şii, Kürt ve Türkmen siyasi grupların tepkisine neden olmuştu. Şeyh Hardan’ın Enbar’daki aşireti de yapılan çıkışı kınayarak, kamuoyundan özür dilemişti. Sünni Arap aşiretlerinden de olayı kınayan ve reddeden açıklamalar yapılmıştı.

Erbil’de düzenlenen ve aralarında aşiret reislerinin yer aldığı 300’den fazla Iraklının katıldığı konferansta İsrail ile ilişkilerin normalleştirilmesi çağrısında bulunulmuştu. Irak hükümeti konferans sonrası yaptığı açıklamada, İsrail ile normalleştirmeyi reddettiğini duyururken, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) hükümeti de söz konusu konferanstan bilgisi olmadığını bildirdi.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.