Ana Sayfa Dünya Danimarka’dan sonra 2 ülke daha Covid-19 yasaklarını kaldırdı

Danimarka’dan sonra 2 ülke daha Covid-19 yasaklarını kaldırdı

79
0

Norveç, salgının tamamen kontrol alındığı gerekçesiyle ülkedeki Covid-19 önlemlerini kaldırdı. Norveç Halk Sağlığı Enstitüsü, ülkedeki yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgınının tamamen kontrol altına alındığını ve bu nedenle bütün önlemlerin kaldırıldığını açıkladı. Ancak uçaklarda maske takma zorunluluğu ve PCR testi gibi kurallar yürürlükte olacak.

Norveç Halk Sağlığı Enstitüsünden yapılan açıklamaya göre 562 gündür uygulanan sert önlemler bugün yerel saatle 16.00’da sona erdi. Açıklamada, ülke genelinde 18 yaşın üzerindekilerin yüzde 90’6’sına ilk doz aşı yapıldığı, iki doz aşı yapılanların oranın ise yüzde 83,8’e ulaştığı belirtildi.

Ayrıca açıklamada, uluslararası kuralların geçerli olduğu havalimanları ve uçaklarda maske takma zorunluluğu ve PCR testi gibi kuralların yürürlükte olacağı ifade edildi.

RİSK GRUPLARINDAKİ HERKES AŞILANDI

Norveç Halk Sağlığı Enstitüsü (FHI) Genel Müdür Yardımcısı Geir Bukholm, devlet televizyonu NRK’ye yaptığı açıklamada, Norveç’te Covid-19 salgının mevsimsel değişiklikten dolayı soğuk algınlığına neden olan grip hastalığı ile eş değer seviyeye geldiğini belirtti.

Bukholm “Ülkede risk gruplarında olan herkes aşılandı. Aşılanmış olduğu halde salgına yakalananların büyük bölümünde virüs hafif ve soğuk algınlığı benzeri semptomlar meydana getiriyor. Salgın yayılmaya devam etse de hastaneye yatış sayısı düşük kalıyor.” ifadelerini kullandı.

AVRUPA’DA KISITLAMALARI KALDIRAN İLK ÜLKE DANİMARKA

Halk Sağlığı Enstitüsünün açıkladığı rakamlara göre, Norveç’te Covid-19 nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 850’ye çıktı. Ülkede vaka sayısı da 186 bin 35’e yükseldi. Norveç’ten önce Danimarka,10 Eylül’de ilk Covid- 19 kısıtlamalarını kaldıran Avrupa ülkesi olmuştu.

HOLLANDA’DA DA BİRÇOK PANDEMİ YASAĞI KALDIRILDI

Hollanda’da, 1,5 metre sosyal mesafe kuralı ve birçok kısıtlama bugünden itibaren sonra erdi.
Hollanda’da hükümetten yapılan açıklamaya göre, ülkede, yeni tip korona virüs (Kovid-19) aşısı olanların, testi negatif çıkanların veya hastalığı daha önce geçirenlerin “daha fazla özgürlükten” faydalanabilmesi için duyurulan korona kartı uygulaması, bugün yürürlüğe girdi.

Buna göre kafe, restoran, sinema, tiyatro, festival ve spor etkinliklerine girişlerde sayı sınırlaması kaldırılarak korona kartı uygulaması hayata geçti. Kafe ve restoran teraslarında, korona kartı uygulaması geçerli olmayacak.
Ülkede 1,5 yıldır uygulanan 1,5 metre sosyal mesafe kuralı bugün sona erdi. Sosyal mesafe kuralının kalkmasıyla bazı camilerde korona virüs öncesinde olduğu gibi mesafesiz namaz kılınmaya başladı. Disko ve barlar, kafe ve restoranlarda olduğu gibi gece yarısına kadar açık kalacak fakat sabah 06.00’ya kadar kapalı kalmaya devam edecek. Festival, spor faaliyetleri ve açık alanlarda yapılacak etkinliklerde aşı kartı ya da negatif test sonucu ibraz edilmesi kaydıyla koltuk kapasitesinin tamamı, kapalı salonlarda yüzde 75’i kullanılabilecek. Etkinliklerin gece yarısından sonra devam etmesi durumunda içecek servisi durdurulacak.

Ortaokul, lise ve yüksekokullarda maske takma zorunluluğu ile sınıflarda bulunabilecek öğrenci sınırlaması kalktı. Ayrıca ilkokullarda korona virüs vakasının görülmesi durumunda tüm sınıfın karantinaya girmesi kuralı da sona erdi.
Buna göre sınıfta bir öğrencinin virüse yakalanması durumunda sınıfın geri kalanı eğitime yüz yüze devam edecek.
Toplu taşıma ve uçuşlarda maske kuralı devam etse de havalimanı ve istasyonlarda maske takma zorunluluğu kalktı.
Ayrıca evden çalışma tavsiyesi de kaldırıldı.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.