Ana Sayfa Haberler Gülse Birsel: Esprilerde özgür olana kadar dijitale yazacağım

Gülse Birsel: Esprilerde özgür olana kadar dijitale yazacağım

79
0

Birçok fenomen diziye imza atan oyuncu ve senarist Gülse Birsel, “Rekor uzunluk ve repliklerde, esprilerde özgür olamama sebebiyle yani bu iki şart değişmedikçe dijital platformlara yazmayı tercih edeceğim” dedi. Birsel, televizyonda basit kelimelerin bile sansüre uğradığını söyledi.

Medya ombudsmanı Faruk Bildirici, RTÜK baskısıyla ekranlardaki ‘BİP’lerin artık sessiz yapıldığını yazdı. Bildirici, senarist ve oyuncu Gürsel Birsel’in görüşlerini de aktardı. Birsel, “Sessiz biplemeleri kanallar RTÜK’ten ceza almamak için mecburen yapıyorlar bildiğim kadarıyla. Kanal yöneticisi kanalı cezadan korumaya çalışıyor, çünkü sorumluluk onda, ama ceza alanı genişledikçe tabii sessiz bipleme ne olur ne olmaz prensibiyle artıyor” dedi.

MASUM KELİMELERE BİLE SANSÜR

Gülse Birsel, senaryosunu yazdığı dizilerin neden dijital platformlarda yayınlandığını, “Açıkçası ‘Jet Sosyete’yi TV kanalından dijital platforma geçirmemizin iki sebebinden biri buydu. TV minütajlarının 160-170 dakikalara çıkması ve son dönemlerde Jet Sosyete’deki ‘salak’, ‘ulan’ gibi masum kelimelerin bile kesilmesi. Kendi hesabıma artık rekor uzunluk ve repliklerde, esprilerde özgür olamama sebebiyle, yani bu iki şart değişmedikçe dijital platformlara yazmayı tercih edeceğim” sözleriyle açıkladı.

‘RTÜK RAHATSIZ OLMUŞ DEMEK’

Bildirici, RTÜK’ün eski Başkanı Yerlikaya’nın açıklamalarıyla dışa vurulan “bip’leme rahatsızlığını” ve bu durumun senaryo yazarken ve karakterleri oluştururken getirdiği zorlukları, oyuncu ve senarist Gülse Birsel’e sordu.

Birsel, “Bip’lemeleri eskiden küfretme yerine bazen espri olarak yazardık. ‘Açtı ağzını yumdu gözünü’ yerine geçer, küfür duymazsınız, karakterin biiip sesi üzerine bağırış görüntüsünü izlersiniz. Zaman zaman kavga sahnelerinde vs. kullanmışlığım vardır. RTÜK bundan da rahatsız olmuş demek” dedi. Birsel, bip’lemelerin yerini ‘sessiz bip’lemelerin’ almasını da şöyle değerlendirdi:

‘DİJİTAL PLATFORMLARDA YAZACAĞIM’

“Düğün sahnesinde bardakların buzlanmasından filan bahsetmiyorum bile. Öte yandan bölüm başı ortalama 10 kişinin öldüğü, kadına şiddet sahnelerinin gırla gittiği diziler aynı dönem hiçbir kesintiye uğramıyordu.
Dijitalde, PUHU parasız ve açık bir platform olmasına rağmen biraz daha rahat ettik. Ancak dizi dijitalde rekor izlenince, iki bölüm tek bölüm haline getirilip sonra Star TV’de de yayımlandı. Güzel bir başarıydı bu ama diziyi TV’den seyredenler dijitaldeki haline göre pek çok sessiz replikle karşılaştılar.

Bu kanalın hatası değil elbette. Şu anki sessiz bip’lemeler kanalların RTÜK’ten ceza almamak için mecburen yapıyorlar bildiğim kadarıyla. Kanal yöneticisi kanalı cezadan korumaya çalışıyor, çünkü sorumluluk onda, ama ceza alanı genişledikçe tabii sessiz bip’leme ne olur ne olmaz prensibiyle artıyor.”

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.