Ana Sayfa Haberler Gazetecilere 6 yıl 3 ay hapis cezası: ‘Telefon görüşmesi, SGK kaydı ve...

Gazetecilere 6 yıl 3 ay hapis cezası: ‘Telefon görüşmesi, SGK kaydı ve İstanbul’da çalışmak’ suç sayıldı

102
0

AKP iktidarı tarafından gasp edildikten bir süre sonra KHK ile kapatılan Cihan Haber Ajansı ve Zaman gazetesinin eski çalışanları ile yerel gazetecilerin “terör örgütü üyeliği” ve “terör örgütüne yardım” iddiasıyla yargılandığı davada 3 gazeteciye 6 yıl 3 ay hapis cezası verilirken 5 gazeteci ise beraat etti.

Duruşmada tutuksuz yargılanan gazeteciler Cihat Ünal, Özkan Mayda, Onur Fazıl Soydal, Ömer Özdemir ve Olgun Matur ile sanık avukatları hazır bulunurken; mütalaasını tekrar eden savcı, gazeteciler Olgun Matur, Özkan Mayda, Osman Yakut, Cihat Ünal, Kenan Baş, Ömer Özdemir ve Serhat Şeftali’nin “terör örgütü üyeliği” suçundan cezalandırılmalarını; Ali Orhan ve Hasan Yavaşlar’ın ise beraatlarını talep etti.

Gazeteciler ve avukatlar yargılananların gazeteci olduğunu belirtirken yaptıkları telefon görüşmelerinin de suç sayıldığını hatırlattı ve beraatlarını istedi.

Duruşmada Kenan Baş’ın avukatı Gözde Baş, esas hakkındaki mütalaaya karşı beyanda bulundu. Baş, “Benim müvekkilim gazetecidir. Sadece gazeteci olduğu için cezalandırılması talep ediliyor. Mütalaaya katılmıyoruz.” dedi.

MAYDA: ‘‘DÜNYADA TUTUKLANAN TEK SPOR MUHABİRİYİM’’

Gazeteci Özkan Mayda ise yaptığı savunmada “Dünyada yargılanan ve tutuklanan tek spor muhabiriyim. Benimle aynı şekilde spor muhabirliği yapan ve aynı şirkette çalışan birçok insan yorumcu veya müdür olarak farklı kanallarda çalışmaya devam ediyor.” dedi.

ÜNAL: ‘‘YAPTIĞIM TELEFON GÖRÜŞMELERİ SUÇLAMA KONUSU YAPILDI’’

Gazeteci Cihat Ünal ise esas hakkındaki mütalaaya karşı savunmasında, “Yaklaşık 15 yıldır gazetecilik yapıyorum. Yaptığım haberlerden dolayı birçok ödül aldım. Antalya’da muhabirlik, İstanbul’da kameramanlık yaptım. İstanbul’a örgütlemek amacıyla değil eşim orda çalıştığı için gittim. Yaptığım telefon görüşmeleri suçlama konusu yapılıyor. Ben muhabirim ve kaynaklarımla telefonda görüşüyorum. Tüm gazeteciler de bunu yapıyor. Beraatımı talep ediyorum.” diye konuştu.

Ömer Özdemir ise yaptığı savunmada, “2012 yılında Zaman gazetesinde çalıştım ve bir yıl sonra askere gittim. Ondan sonra da cemaatle ilişkili hiçbir kurumu ile ilişkim olmadı. Beraatımı talep ediyorum.” ifadelerini kullandı.

Cihat Ünal, Özkan Mayda ve Ömer Özdemir’in avukatı Münip Ermiş, “Bu aceleye getirilmiş bir dava. Zaman gazetesinin üst düzey yöneticilerinin yargılandığı bir dava yok. Bu dava açıldığında hukuksal olarak kime sirayet edeceği kestirilemedi.” diyerek müvekkilleri beraatını istedi.

Gazeteci Serhat Şeftali’nin avukatı Halil Istıl, “Müvekkilimin örgütle herhangi bir bağlantısı yoktur. Gazetecilik faaliyeti dışında örgütsel sayılabilecek herhangi bir faaliyette bulunmamıştır. Beraatını talep ediyoruz.” dedi.

MATUR: ‘‘BU DAVA SİYASİ BİR DAVADIR’’

Gazeteci Olgun Matur ise savunmasında, “Hiçbir somut delil olmadığı halde dört köşe yazım gerekçe gösterilerek cezalandırılmam isteniyor. Bizim yanımızda 50’ye yakın kişi çalıştı ve kimse hakkında dava açılmadı. Bu dava siyasi bir davadır. Benim yaptığım gazetecilik faaliyetidir. Örgüte yardım sayılabilmesi için somut delillerin olması gerekir. Ben hiçbir örgüte mensup değilim. Beraatımı talep ediyorum” şeklinde konuştu.

3 GAZETECİYE 6 YIL 3 AY CEZA VERİLDİ

Mahkeme, Gazeteciler Cihat Ünal, Ömer Özdemir ve Serhat Şeftali’nin “terör örgütü üyeliği” iddiasıyla 6 yıl 3 ay; Olgun Matur ve Osman Yakut’un “terör örgütüne üye olmamakla birlikte yardım” iddiasıyla 3 yıl 1 ay 15 gün hapisle cezalandırılmalarına hükmetti. Gazeteciler Ali Orhan, Hasan Yavaşlar, Özkan Mayda, Kenan Baş ve Onur Fazıl Soydal ise üzerlerine atılı tüm suçlamalardan beraat etti.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.