Ana Sayfa Haberler Resmi Gazete’de yayımlandı! Cezaevlerinde açık görüş süresi değiştirildi

Resmi Gazete’de yayımlandı! Cezaevlerinde açık görüş süresi değiştirildi

35
0


Engel durumu kapalı görüşe engelle olanlara açık görüş yaptırılacak, Müebbet hapis cezası olanlar dini ve milli bayramlarda aile yakınlarıyla görüşebilecek.

Hükümlü ve Tutukluların ziyaret edilmesini düzenleyen yönetmelikte değişiklik yapıldı. Resmi Gazete’de yayımlanan yönetmelik değişikliğine göre açık görüş üst sınırı 1 saatten 1,5 saate çıkarıldı.

Sağlık kurulu raporu ile engelli olduğu tespit edilen ziyaretçi ya da hükümlü ve tutuklunun engel durumunun kapalı görüş yapmasına uygun olmaması halinde idare ve gözlem kurulu kararı ile kapalı görüş, açık görüş şeklinde yaptırılabilecek.

Örgün eğitim kurumlarında öğrenim gören çocuğu bulunan hükümlü ve tutukluların ziyaretleri, personel durumu, kurum güvenliği ve kapasitesi göz önünde bulundurularak idare ve gözlem kurulu kararıyla hafta sonu da yaptırılabilecek.

“Görüş süresi, yarım saatten az, bir buçuk saatten fazla olacak şekilde belirlenemeyecek. Buna göre üst sınır olan 1 saatlik süre 1,5 saate çıkarılmış oldu.

Ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına hükümlü olanların kapalı ve açık görüşleri kurum idare ve gözlem kurulu kararı ile aynı anda birden fazla ziyaretçiyle de yaptırılabilecek.

Daha önce Bakanlıkça uygun görülen; milli bayramlar ve mensubu bulundukları dinin bayramları ile özel günlerde yakınları ile görüşemeyen ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına mahkûm olanlar; anne, baba, eş, çocuk, torun, büyükanne, büyükbaba ve kardeşleriyle görüşebilecekler.

Yanında çocuğu bulunan kadın hükümlü ve tutukluların talepleri halinde eş, altsoy ve üstsoyları ile yapacakları kapalı ziyaretler idare ve gözlem kurulu kararı ile açık görüş şeklinde yaptırılabilecek. Bu amaçla müstakil odalar oluşturulabilecek.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.