Ana Sayfa Ekonomi 8 yıldır yolu bitiremeyen müteahhitlere ceza yerine ödül üstüne de para vermişler

8 yıldır yolu bitiremeyen müteahhitlere ceza yerine ödül üstüne de para vermişler

66
0


AKP’nin gözde müteahhitleri Doğuş ve YDA, 2013 yılında aldıkları 1.5 milyar liralık yol ihalesini yarım bıraktı. İşi zamanında bitiremeyen müteahhitlere ceza yerine ödül üstüne ödül verildi. Karayolları Genel Müdürlüğü, Doğuş ve YDA’ya önce “En iyi performans” ödülü verdi, sonra tamamlama ihalesiyle kasalarına 358 milyon lira daha aktardı.

Tokat-Niksar Yolu Projesi’nde milyonlar harcanıyor ama inşaat bir türlü bitmiyor. Başından sonuna toplam uzunluğu 48 kilometre olan yol için ilk ihale 2013 yılında yapıldı.

İhale kamuoyunun yakından tanıdığı, çok bildik iki müteahhit, Doğuş İnşaat ve YDA İnşaat Adi Ortaklığı’na 326 milyon 936 bin liraya verildi.

İhalenin yapıldığı gün yani 18 Mart 2013’te doların Merkez Bankası kuru 1.81 TL’ydi. Yani o günkü kurla 180.6 milyon dolarlık bir projeydi. Bugün kur 8.44 TL. Projenin bugünkü karşılığı 1 milyar 524 milyon 497 bin TL.

İmzalanan sözleşmeye göre 30 Mayıs 2013 günü başlayacak inşaat, 2 Ekim 2017’de bitecekti.

İŞ BİTMİYOR AMA ÖDÜL ÜSTÜNE ÖDÜL ALIYOR

İşe başlandı. Ama 2017 yılı geldi iş zamanında bitmedi. İşin sahibi Karayolları Genel Müdürlüğü’ne göre ise her şey yolunda görünüyordu. Zira müteahhitlerine başarı ve teşekkür belgeleri ve ödüller veriyordu.

Karayolları Genel Müdürlüğü, 2018 yılında, Doğuş-YDA Adi Ortaklığı’nı, “bitümlü sıcak karışım işleri” arasında “En iyi performans kriteri gösteren proje” seçilerek başarı belgesiyle ödüllendirildi.

Aynı değerlendirme sonucunda; Doğuş-YDA Adi Ortaklığı, “En iyi performans kriteri taahhüdünü devam ettiren yüklenici” seçilerek teşekkür belgesiyle ödüllendirildi.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.