Ana Sayfa Haberler BM Genel Sekreteri’nden flaş Kıbrıs açıklaması

BM Genel Sekreteri’nden flaş Kıbrıs açıklaması

144
0

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Guterres, Kıbrıs resmi görüşmeleri için bir açıklamada bulundu.BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, Cenevre’deki Kıbrıs zirvesi sonrası açıklamalarda bulundu. Guterres, görüşmelerde ortak bir zeminde buluşulamadığını söylerken, müzakerelerin süreceğini belirterek “Vazgeçmeyeceğim” dedi.

İsviçre’nin Cenevre kentinde Birleşmiş Milletler öncülüğünde gerçekleştirilen Kıbrıs zirvesi dün sona erdi. 5+1 formatındaki görüşmelere garantör ülkeler Türkiye, Yunanistan ve İngiltere de katıldı.

Toplantılara başkanlık eden BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, zirvenin ardından bugün kritik açıklamalarda bulundu. Görüşmelerin oldukça zorlu geçtiğini itiraf eden Guterres, “Tahmin edebileceğiniz üzere bu kolay bir toplantı değildi. Henüz müzakerelerin sürdürülmesi için ortak bir zemin bulamadık” dedi.

Guterres, “Yine de vazgeçmeyeceğim. Önümüzdeki dönemde yine BM’nin öncülüğünde 5+1 formatında bir görüşme yapılmasını planlıyoruz. Bir sonraki toplantı için muhtemelen 2-3 aylık bir zaman periyodu gerekiyor” ifadelerini kullandı.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.