Ana Sayfa Haberler Çanakkale’de ikiden fazla kişi bir araya gelemeyecek

Çanakkale’de ikiden fazla kişi bir araya gelemeyecek

84
0

Çanakkale’nin, 10-16 Nisan haftasında 100 bin nüfusta 962,98’e ulaşan koronavirüs vaka sayısıyla Türkiye’de birinci sırada yer alması üzerine İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu toplanarak yeni tedbirler aldı.

Alınan tedbirler kapsamında salı ve cuma günü kurulan pazarlara kimlik numarasının son rakam grubuna göre katılım sağlanabilecek ve bir kişi aynı hafta iki pazara gidemeyecek.

Ayrıca cenaze töreni ve mezarlık ziyaretinde vatandaşlara HES kodu sorgulaması yapılacak, açık alanda ikiden daha fazla kişi bir araya gelemeyecek.

Çanakkale’de vaka sayıları, 8 Şubat’tan günümüze 26 kat artış gösterdi.

İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu, işyerlerine verilen hizmet dışında ziyaretleri ve ikramları yasakladı.

Yüz yüze eğitim yapmaya devam eden okul öncesi eğitim kurumları ve anasınıflarının uzaktan eğitime devam etmesi kararlaştırıldı.

Kurul, özel sektörde imkanlar ölçüsünde esnek ve uzaktan mesai yapılması yönünde de karar aldı.

Alınan tedbirlere göre ticari yolcu taşımacılığı yapan otobüs ve minibüslerle, personel ve işçi servisi yapan araçlarda ayakta yolcu alınmayacak, oturma kapasitesi yüzde 50 ile sınırlandırılacak, sürücünün ve yolcuların HES kodu sorgulanacak.

Ayrıca vatandaşların ev ziyaretleri ve evlerine konaklamalı misafir kabul etmesi de yasaklandı.

İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu, bir süre önce aldığı kararlarla kentteki sahil bantları ile park ve bahçelerin 17 Mayıs tarihine kadar vatandaşların kullanımına kapatılmasına karar vermişti.

DEVLET-SİYASET-MAFYA İŞ BİRLİĞİ

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.